r; Voor de winkel Henk Masteling met bromfiets. Winkel van sinkei De nering 15. De motor zette deze zaak in beweging. In de uiterste hoek achterin de werkplaats stond het "gemak". Deze werd in 1944 geplaatst en al ontbrak de stortbak bij de pot, men vond het evengoed een grote luxe. Een emmer water deed dienst als spoeling en dat ging ook weer. Aan de achterkant van de werkplaats zat een raam en een deur waardoor je buiten kwam. In het woongedeelte waren vroeger drie bedsteden welke van lieverlee zijn veran derd in een kantoortje, douche en kast. Het huisje lag lager dan het wegdek, dat was goed te zien als je vanuit de kamer gezeten naar buiten keek. Het woonge deelte was klein maar het was er geriefe lijk en knus toeven. Voor de schoorsteen stond het zwarte kolenkacheltje met zijn glimmende zilverkleurig beslag enkel nog voor de sier. Andere warmtebronnen maakten opgang in het dagelijks leven en radiatoren zorgden ervoor dat het in alle kamertjes lekker warm werd. Zo werd stilaan alles aangepast en werden veran deringen feitelijkheden. De smids-ambachtsman uit die tijd had een breed terrein van werkzaamheden, vaak heel uiteenlopend van aard. Wat maakte iemand tot een goede smid? Hij moest over twee goede rechterhanden beschikken anders kon hij dit vak wel voor gezien houden. Wat zijn ogen zagen moesten zijn handen kunnen maken. Het smidswerk bestond voor een groot gedeel te uit het beslaan van paarden, het repare ren en/of vervaardigen van panschoppen, wieders en schoffels. Het uithalen (scher pen) van ploegmessen vond doorgaans in de avonduren plaats, zodat de tuinders ze de volgende morgen weer voor dag en dauw konden ophalen. Alles waar ijzer aan zat en wat gerepareerd moest worden gebeurde veelal met gebruikmaking van het smidsvuur. Het eigenlijke smeden was zwaar en vuil werk en kostte de smid heel wat inspanning en menige zweetdruppel. Ongetwijfeld zullen heel wat ouderen onder u, als kind zijnde, menigmaal bij de smederij hebben staan gluren om het spannende gebeuren van de smid met zijn smeedhamer en wegspattende vonken gade te slaan. De typische geur die daarbij vrijkwam prikkelde je neusgaten! Overdag was er de aanloop van de winkel, waarin de meest uiteenlopende artikelen werden verkocht. Om wat op te noemen: veel emailwerk zoals aardappelemmers, melkkokers, pannen, maar ook fietsen, thermosflessen, strekels, gegalvaniseerd waslijndraad en knijpers voor de was, mica voor de kolenkachels, kachelruitjes, te veel om alles op te noemen. Wat men verkopen kon deed men. Had men het niet in huis, geen nood, alles kon worden besteld. Alle soorten en maten van tuin- dersgereedschap, huishoudelijke artike len, klompen en klompebandjes als de klomp stuk was ging er een ijzeren bandje om heen en de klomp kon weer een tijdje mee; we hebben ze nog!) en lekstoppen om gaatjes in pannen te dichten. Kent u ze nog? Het werk in de verkaveling deed de ver koop van panschoppen zienderogen toe nemen. Men verkocht ze bij bosjes, een goede schop kostte toen slechts f. 1,50. Naast het smidswerk nam gaandeweg het loodgieterswerk een steeds grotere plaats in, de aanleg van waterleiding aan de Oost- en Westkade gaf handenvol werk aan Freek Masteling. Al die huizen moes ten binnen op het waterleidingnet worden aangesloten, dus daar moest de loodgieter aan te pas komen. Het schoonmaken van kachels en het ragen van schoorstenen stond ook ieder jaar op het programma. Na het stookseizoen werden de kachels opgeknapt en de brand kwam er niet eer- -t'w 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 17