F J 1 -I i En van binnen? lo.e. •Lrai/Aljê- loinicd hot 14. gaf heel wat comfort. Rondom het huis ontbraken ook de sloten niet, aan de ach terzijde lag een slootje en aan de rechter kant liep de Molensloot. Deze laatste liep onder een bruggetje door en slingerde zo verder het land in. Met de verkaveling zijn deze sloten gedempt en kwam er land voor in de plaats.( Bij de bouw van de kel der van ons huis stuitten we regelmatig op oude hoefijzers die, nadat ze door nieuwe waren vervangen, in de sloot belandden) Dwalen we nog even af naar het tuintje dan zien we dat dit grotendeels met grind was bedekt en omheind door een geschil derd ijzeren hek, maar toch.... in het prille voorjaar bloeiden bij de dikke boom en onder het raam de sneeuwklokjes. Tot zover de buitenkant. Plattegrond van de smederij en het woongedeelte. De man op de voorgrond is Dirk v.d.Fluit en hij is bezig zink te snijden. Bij de werkbank staat Theo Clarijs. Nu is het smidsgedeelte aan de beurt. Gaat u mee naar binnen? Ongetwijfeld zullen vele lezers onder U daar heel wat voet stappen hebben achtergelaten, voor hen is de onderstaande tekst er mogelijk een van herkenning. Pal achter de groen geschil derde smederijdeuren stond de travalje die werd gebruikt om de paarden te beslaan. Daartoe stonden vier hoge palen rechtop op de vloer en bij het beslaan bevond het paard zich binnen deze palen. Een stang aan de achterzijde werd gebruikt wanneer de achterbenen van het dier beslagen moesten worden. Dikwijls was het een hele toer om de paarden in bedwang te houden en helemaal als er lastige exem plaren bij waren. Venice* rriotorholc. [cahier De jongens van Freek hebben deze traval je er later uitgesloopt. Achter de vierkante raampjes stond de werkbank met het gereedschap, vlak daarachter het smids vuur met het aambeeld. Door een deur aan de rechterkant kwam men in het woonge deelte, en een houten laddertje leidde naar de smederijzolder. Aan de linkerkant was het winkeltje. Het was een heuse winkel van sinkei, maar daarover straks meer. De ruimte achter het winkeltje heette het motorhok. Het werd zo genoemd omdat daarin de motor stond die zorgde voor de aandrijving van de slijpsteen en de boor machine. Heel vroeger draaide deze motor op petroleum, later is daar een electromo tor voor in de plaats gekomen.Voor het motorhok hingen aan het plafond houten wielen met daaroverheen platte leren rie men. Sl^afolcaT^ (Ul/kbaJilc Jouets' Uiuw

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 16