en 13. Hoe zag de smederij er van buiten uit? niet altijd voor dit pand gestaan maar zijn zo medio de jaren zestig geplaatst, (na afbraak van het huis zijn deze verplaatst en hebben nog jaren dienst gedaan als vrije pomp bij het nieuwe bedrijf) Indertijd waren de ramen in de smederij- deuren gevierendeeld d.m.v. roeden, het grote kamerraam en het raam aan de zij kant zijn van latere datum. Voor die tijd zaten er, zoals bij de meeste huizen toen, smalle hoge ramen in. Ook de voordeur ontkwam niet aan een verandering, de smeedijzeren deurversiering verdween en maakte plaats voor een moderne deur met glas. Links op de foto, met achter het raam het bord butagas, was het winkeltje. De deur daarboven verschafte toegang tot de smederijzolder waar de winkel/werkvoor- raad lag. Buiten op de grond, voor de sme derij lag een grote platte ronde steen met een gat in het midden. In vroeger dagen werd deze steen gebruikt als hulpmiddel bij het vernieuwen van ijzeren wielban den. De as van het wiel werd in dit gat geplaatst, met twee tangen werd het gloei end hete ijzer vastgehouden en om het wiel heen aangebracht totdat het goed paste. Een flinke guts water erover heen koelde de hete massa af en deed het ijzer krimpen waardoor het strak om het wiel kwam te zitten. Op de plek van de linker schoorsteenpijp, stond voorheen een gemetselde schoorsteen, deze stond in directe verbinding met het smidsvuur in de werkplaats. In 1966 is het smidsvuur gesloopt en kwam op deze plek een olie c.v. -ketel te staan. Aan de achterzijde van het huis werd indertijd, vanwege ruimte gebrek, een slaapkamer bijgebouwd, dat Aan de hand van de hier boven afgedruk te foto zal ik proberen een indruk te geven hoe het huis er van buiten uitzag en wat er zoal in de loop der tijd aan veranderd is. Het meeste weet ik nog uit eigen herinne ring en buurvrouw Masteling, die ik voor dit artikeltje heb "geïnterviewd" vulde de ontbrekende stukjes aan. De foto dateert van 2 juli 1970, dus 5 maanden voor de sloop. Eerst de voorkant van het huis. Wat direct opvalt aan de foto zijn de benzine pompen met toebehoren. Deze hebben voor het loodgieterswerk. De opkomst van de landbouwmachines, de aanleg van gas- en waterleiding, het vernieuwen i.p.v. het repareren van gebruiksvoorwerpen deed het aloude smidswerk teloorgaan. Het oude pand, met zijn smidsvuur en blaasbalg was gedoemd te verdwijnen, het voldeed niet meer aan de eisen des tijds. Overwogen werd nog om het pand te ver bouwen, maar bij grondige inspectie bleek dat het pand er dermate bouwvallig aan toe was dat een verbouwing geen haalbare kaart bleek. Bovendien zou een nieuw te bouwen pand voordeliger uitvallen. Tot het laatste werd dan ook besloten. Eind 1970 kwam het huis onder de slopershamer en daarmee verdween Waar lands, zowel letterlijk als figuurlijk, enige smederij. De houten aan- drijfwielen, wat smidsgereedschap goede herinneringen restten slechts. RS

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 15