DE SMEDERIJ Wie woonden daar? w 12. Precies op de plek waar nu het loodgie- tersbedrijf van Piet Stroet aan de Veluweweg 11 staat, stond in vroeger dagen een smederij. Dit pandje lag 75 cm dichter aan de weg en had als huis nummer geen 11 maar D 156. Uit de W4 van 24 december 1962 Op 24 januari 1965 overleed Freek Masteling. Aan de bouw van hun nieuwe woning naast de smederij heeft hij nog meegewerkt, maar het genoegen om erin te wonen heeft hij niet mogen meemaken. In april 1965 werd het nieuwe huis door Betje en de kinderen betrokken. De vooruitgang met zijn onvermijdelijke veranderingen ging ondertussen gewoon door. Stilaan raakte het smidswerk steeds meer op de achtergrond en maakte plaats hij, na zijn huwelijk met Elisabeth Bruin in maart 1932, definitief de smidshamer over kon nemen Freek en Betje, gehuwd in maart 1932, kregen 7 kinderen en ook al waren daar zonen onder, geen van de jongens had de ambitie om het smidsvak te leren. Toen Freek in 1963 ziek werd moest er voor hulp dan ook een knecht van buitenaf worden gezocht. Een adver tentie, waarin een smidsknecht/loodgieter werd gevraagd, bood uitkomst. Piet Stroet, woonachtig in het naburige dorp 't Veld, reageerde en werd aangenomen. De ziekte van Freek bleek helaas onge neeslijk en sneller dan voorzien werd afgesproken dat Piet Stroet de zaak zou ovememen. Dit gebeurde op 1 januari 1963. F. MASTELING P. H. STROET Voorzover ik in de archieven van de gemeente Harenkarspel heb kunnen nagaan was een van de eerste bewoners (mogelijk de allereerste) Johannes Hubertus van Straaten. Hij werd geboren op 23 juli 1880 in Heiloo en vestigde zich als smid op 3 september 1906 in Harenkarspel, Waarland dus. Erg lang heeft hij zijn beroep hier niet uitgeoefend, want op 3 mei 1909 vertrok hij naar Alkmaar. Johannes van Straaten was gehuwd met Catharina Loos, geboren op 30 juli 1879 te Spanbroek. Uit dit huwe lijk zijn 3 kinderen voortgekomen, waar van het meisje Elisabeth op 19 april 1908 in Waarland het levenslicht zag. De volgende bewoner was Dorus Annes, geboren te Nibbixwoud op 1 februari 1882 en in de echt verbonden met Cornelia Bos, geboren op 14 april 1884 te Wognum. Het is niet bekend of dit echt paar kinderen had, bij de burgelijke stand in Harenkarspel staan ze in ieder geval niet geregistreerd. Opmerkelijk is dat, alhoewel Johannes van Straaten op 3 mei vertrok, Cornelia Bos reeds op 13 april van hetzelfde jaar stond ingeschreven als inwoonster van de gemeente Harenkar spel. Doms Annes, haar man, kwam pas 1 maand later en wel op 13 mei 1909 vanuit Nibbixwoud naar Waarland. Doms Annes was tot 1921 de plaatselijke smid en vertrok naar Heerhugowaard. De volgende smid in de rij der smeden, die het pand een eigenlijk gebruik toeken de was Johannes Masteling, geboren te Wogmeer (gem. Hensbroek) op 18 april 1866. In 1921 kwam hij samen met zijn vrouw Catharina Zuijdam vanuit Warmenhuizen in Waarland terecht. Zij hadden 5 kinderen, waarvan de jongste zoon Frederik (Freek), geboren op 30 april 1907, al spoedig in de voetsporen van vader Jan trad. Op 28 maart 1932 overleed Johannes Masteling. Gelukkig was zoon Freek al dusdanig ingewerkt dat ciec? -^61, Hierbij deel ik 0 mede, dat ik met ingang van 1 januari 1963, Dijn zaak overdraag aan de heer Stroet. In verband hiernede, zeg ik 0 gaarne dank voor het geno ten vertrouwen en beveel mijn opvolger gaarne bij U aan. SMEDERIJ In aansluiting op bover.staar.de biedt ondergetekende zich bij L' aan en hoopt door vlotte leve ring en 100 service 7w gunst te verwerven Beleefd aanbevelend, Veldeiweg 1B ’t Veld Z AA K 0 VB RN A M E III

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 14