I 5 Familie Dirk Bruin KEUKEN KAMER KAST 9. Dirk Bruin trouwde op 5 oktober 1932 te Zuid-Scharwoude met Maria Johanna Jacet. Dirk was tuinder en vergrootte geleidelijk aan zijn bedrijf door eerst te huren en later grond te kopen. Zijn voornaamste teelt was bewaarkool, die in de boet van 4 m. bij 10 m. opgeslagen werd. Ook verbouw de hij aardappelen. Zoals bijna iedere tuinder in Waarland had ook hij een akker met zilveruitjes. Deze teelt was zeer arbeidsintensief, een echte gezinsteelt. De oogsttijd was in juli-augustus, precies gro te vakantie, zodat de kinderen vader kon den helpen bij de oogst. Hij had ook vaak een akker met slabonen. Op de tekening staat ook een klompenhos, die er op de foto van 1924 nog niet was. Boven de kamer met bedsteden en de keu ken met bakkamer was een zolder. Boven de dars was het open. Het dak was bedekt met riet en daarop lagen de pannen. In de loop van de jaren werd er binnen veel ver anderd. Het eerste karwei was een zolder boven de dars maken. Dirk heeft deze er zelf ingetimmerd met hout van het afge broken spoorhuisje, dat aan de spoorover- gang Waarddijk stond. Het gezin breidde zich uit. Er moesten meer slaapplaatsen gemaakt worden. De bedsteden en de dars boden onvoldoende ruimte. Het dakbeschot werd betimmerd met hardboard en er kwamen op zolder slaapkamertjes bij. Een katholiek gezin had in die tijd een groot aantal kinderen, zo ook de familie Bruin. Vijf jongens en vijf meisjes, George, Vroon, Jan, Gerard, Riet, Ad, Hennie, Marjan, Piet en Ineke, werden er geboren tussen 1934 en 1949. Tien kinderen was een hele zorg voor vader en moeder. In 1949 werd het huis grondig verbouwd. Aannemer Arie Boekel moest de klus doen. Er kwam in de breedte 1,50 m. aan en de muren werden grotendeels ver nieuwd. De bedsteden en de kast werden gesloopt en er kwamen twee slaapkamers voor in de plaats. Ook de bakkamer ver dween zodat de keuken groter werd. Het klompenhosje ging eraf en er kwam een w.c. op de darsruimte. Het bekende huisje boven de sloot werd hierdoor overbodig. Er waren nu voldoende slaapplaatsen, zodat de dars voor opslag kon worden gebruikt. Tot vlak na de oorlog werden er varkens gehouden in het hok aan de west zijde van het huis. Deze werden geslacht op de dars. KLOMPENHOS BEQSFEE V BAK- KAMER PARS OF SLAAPPLAATS |BEDSTEE Hierboven staat een plattegrond van het huis af'geheeld. De muren waren 2 meter hoog en opgebouwd uit gebruikte stenen. Het huis was 5,50 m. breed en 11 m. lang, maar alles was schots en scheef. De ene lengtemuur was ruim 20 cm. langer dan de andere. VARKENSHOK Jan Bruin woonde met zijn vrouw Veronika Beers en 13 kinderen aan de Hogebrugweg 5. Voor zijn oudste zoon Dirk, geboren te Waarland op 11 aug. 1905, kocht hij het pand. Het duurde nog even voordat Dirk erin kwam. Gedurende ruim drie jaar werd het huis verhuurd aan Jan Groothuizen, een zoon van Dirk Groothuizen die in een boerderij aan de Oostkade woonde, nu nummer 15 en bewoond door de fam. E. Arends. Jan Groothuizen heeft daarna in een schuur achter de boerderij van de fam. Groen gewoond, nu Volleringweg 7 en bewoond door Mevr, van Duin-Appelman. Hij is later vertrokken naar Dirkshom. r i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1992 | | pagina 11