Het familiegrafvan de familie Peeck verkeert in goede staat en wordt in het rapport van Anita van Breugel aangemerkt als een van de negen absolute topstukken. Het is een zerk van Belgisch hardsteen. De steen ligt op een opge metselde rand en is omkaderd met een ijzeren hekwerk. Zo’n graf wordt wel een grafledikant genoemd. Het bedrijf dat de steen leverde heeft er zijn naam in gegraveerd. Het gaat in dit geval om de firma J.A. Stoel uit Alkmaar. In dat graf ligt ook de zoon van Johannes Cornelis, ‘Johannes Peeck’. Hij werd niet ouder dan een maand. Zijn vroege dood, en die van Jacob uit het eerste graf, wijzen op de hoge kindersterfte in die tijd. Dat had niet met afkomst te maken, maar lag waarschijnlijk aan de slechte kwaliteit van het drinkwater destijds. 1 Historische waarde De historische waarde werd bepaald aan de hand van de volgende vragen: ging het om een bekend persoon? Stond de persoon voor een belangrijke historische gebeurtenis? En/of was de ouderdom van de steen op zichzelf al van belang? Als het om bekende personen gaat is het bij grafnummer 001 meteen raak. Daar ligt Jacob Peeck begraven, samen met zijn oma Catharina Blaauw. Jacob werd niet ouder dan zeven, hij leefde van 28 juni 1827 tot 23 mei 1835. Hij was de zoon van Johannes Peeck, burgemeester van Schoorl van tot 1817 tot 1840. Die ligt zelf in het volgende graf. Daarnaast ligt het familiegraf van de familie Peeck. Daarin liggen nog drie andere Peeck- burgemeesters begraven: de tweede zoon van Johannes: Johannes Cornelis, burgemeester van 1850 tot 1896; de derde zoon: Johannes Antonie, burgemeester van 1896 tot 1900, en diens zoon Antonie Johannes, burgemeester van 1900 - 1924. De Peeck dynastie werd alleen onderbroken door tien jaar burgemeesterschap van Cornelis Gutker (van 1840 - 1850). Hij ligt begraven in grafnummer 12 met de beroepsaanduiding ‘wethouder’, een functie die hij na zijn bur gemeesterschap vervulde. Bij het familiegraf van de familie Gutker (grafnummer 187) zien we de naam Simon Gutker (1897 - 1988). Chroniquer Jouke Minkema vereeuwigde hem in zijn boek: Simon Gutker, de strandvonder. Voor velen staat Simon Gutker model voor het beeld van de houtsjouwende man die 9 familiegraf van de familie Peeck (zerk met wat men noemde een ledikant) familiegraf van de familie Gutker

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 9