Georgiers (coll. AFJ.L) zijn van de Duitse Wehrmacht. De twaalf Georgiërs in de duinen zijn gedeserteerd uit het Duitse leger. De andere Georgiërs zijn ondergebracht in barakken op de Vinkenkrocht in Bergen. Herman en zijn vrouw Grietje bewonderen ook de geavanceerde techniek die de Duitsers gebruiken. Zoals de gigantische, 22 meter hoge, radarinstallatie Bernhard die bij het Torenpad op het hoogste duin stond, waarmee ze signalen opvangen van vliegtuigen uit Engeland. De radar radarinstallatie bo ven aan de Klimweg (coll. AFJ.L) Dat er Georgiërs zijn die zich schuil houden in de duinen weet Herman Bredewout heel goed. Wat ze precies doen en wat hun plannen zijn weet hij niet. Volgens sommigen hebben ze zich aangesloten bij het verzet. Of dat zo is, is onduidelijk. In ieder geval verzetten ze zich tegen de Duitsers. Maar het zijn bepaald ook geen vrienden van de bevolking. Net als de andere Russen, spreken ze nauwelijks Duits, en al helemaal geen Nederlands. De bevolking heeft in de oorlog veel last van de Georgiërs die op verschillende plekken aan de Noord-Hollandse kust zitten. Er wordt gezegd dat ze voedsel en fietsen stelen en vrouwen lastig vallen en verkrachten. Ook de Duitsers blijft Herman Bredewout als mensen zien. Zoals de jongens van de Hitler Jugend die voor de paarden zorgen bij Duinvermaak. Amper twintig zijn ze. Op een dag vragen ze Herman Bredewout of ze de stinkende paardenstront rond de barakken niet in de duinen kwijt kunnen. ‘Ben je gek’, zegt Bredewout. ‘Dat moeten we niet hebben in de duinen. Maar ik kan het wel gebruiken voor de aardappels op mijn land. Breng het daar maar.’ Met plezier rijden de jongens de paardenmest op zijn land uit. Even voelen ze zich geen militair maar gewoon boerenjongens onder elkaar. Verschillende bewoners vragen Bredewout of hij niet wat kan doen aan het verschrikkelijke gedrag van ‘de Mongolen’. Met handen en voeten maakt hij de gedeserteerde Russen duidelijk dat ze zich gedeisd moeten houden, zowel tegenover de Schorelaars als tegenover de Duitsers. Wat goed lijkt uit te pakken. In ieder geval komen ze niet massaal in verzet tegen de Duitsers, zoals op Texel. Feitelijk gaat het niet om Georgiërs in de Noord-Hollandse duinen, maar om verschillende etnische groepen uit de Kaukasus. Voor de bevolking maakt dat niet uit. Voor hen zijn het, vanwege hun brede gezichten en schuine ogen, allemaal ‘Mongolen’. Op Texel komen de Georgiërs aan het eind van de oorlog in opstand tegen de Duitsers. Daarbij vallen meer dan 1000 doden, zowel onder burgers, opstandelingen als Duitse soldaten. Uiteindelijk worden alle Georgiërs die de Duitsers nog kunnen vinden door de Duitsers gefusilleerd. De Georgiers in de duinen hebben nauwelijks te eten, dat weet Herman Bredewout wel. Hij neemt regelmatig aardappels en tarwe van zijn eigen land voor ze mee. Ze komen ook bij hem thuis en krijgen dan koffie van zijn vrouw Grietje Hoogvorst. Het zijn mensen in nood en die help je, is hun opvatting. Het is aannemelijk dat de Duitsers, na de opstand in Texel, wilden voorkomen dat in Schoorl een soortgelijke opstand zou uitbreken. Dat is mogelijk ook de aanleiding van de arrestatie van Herman Bredewout aan het eind van de oorlog. 93 A

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 93