Het verzet dat geen verzet mocht heten Het beeld van de vallende jongens zal voor altijd op zijn netvlies blijven staan. Naast zijn werk is Herman ook actief voor de Schoorlse gemeenschap. Hij zet zich o.m. in voor een knutselclub, de vogelvereniging, de konijnenvereniging, een bijenhouderij, de voetbalclub, de reddingsbrigade en de EHBO. Hij leert kinderen zwemmen en helpt bewoners bij het opstellen van brieven. Ook organiseert hij feesten rond koninginnedag. In de oorlogsjaren brengt hij het plaatselijk verzetskrantje rond met berichten van de Engelse radio. Toch voelt hij zich nooit echt thuis in Schoorl. Hij denkt dat de Schorelaars op hem neerkijken, omdat hij uit het oosten van het land komt. Dan loop je volgens sommige westerlingen toch wat achter. Om niet te veel als een vreemde gezien te worden verandert hij zijn geboortenaam ‘Harm’ in de in het westen meer gangbare naam ‘Herman’. Z Na dit incident vraagt Herman Bredewout ontslag uit het leger. Dat krijgt hij, omdat hij zijn dienstplicht al heeft vervuld. De Duitsers zelf voelen zich niet thuis in de duinen. Ze hebben er wel een paar bunkers gebouwd, maar ze komen er liever niet. Iedereen weet dat er verzetslieden zijn die zich schuil houden in de duinen. Er zitten ook gestrande Engelse piloten, en een groep van twaalf Georgiërs. Zij horen bij de groep krijgsgevangen genomen Russen die in dienst Verzet In de oorlog wisselen de dorpsbewoners weinig met elkaar uit over eventuele verzetsactiviteiten waar ze bij betrokken zijn. Hoe minder je van elkaar weet, hoe kleiner de kans dat je anderen verraadt. Het is wel bekend dat Herman Bredewout op de hoogte moet zijn van wat er aan verzet wordt gedaan. ‘Hé, jij werkt toch in de duinen’, krijgt hij vaak te horen, ‘dan weet je vast wat zich daar afspeelt.’ Het is 11 of 12 mei 1940. De dan 39-jarige Herman Bredewout is opgeroepen als reservist en trekt met zijn bataljon door de duinen bij Scheveningen op zoek naar Duitse soldaten die daar geparachuteerd worden met de opdracht om Den Haag te veroveren en koningin Wilhelmina, de ministers en de legerleiding gevangen te nemen. In een duinpan ziet Bredewout twee Duitse soldaten die net zijn neergedaald met hun parachute. Hij haalt de trekker over en schiet. Hattum. De eigenaar van het landgoed, baron van Heeckeren, bood Herman later aan om, op zijn kosten, een opleiding te volgen aan de landbouwhogeschool in Wageningen. Daar ging Herman niet op in. Hij was liever eigen baas dan te moeten buigen voor een baron. Via een baan als bedrijfsleider op een boerderij van Staatsbosbeheer in Haarlem, komt hij dan in Schoorl terecht. Leerschool Als hulp van zijn vader leerde Herman over bosbeheer op het landgoed Molecaten bij Voorman Herman Bredewout pakt dan zijn werk weer op als voorman in de Schoorlse duinen. ‘De beste baas die ik in mijn leven heb gekend’, noemt boswachter Jansen hem in zijn memoires. ‘Hij was toegewijd, eerlijk en met een ruim hart voor alle werkmensen.’ De jongens zijn twee van de ongeveer 2500 Duitse soldaten die omkomen bij de slag om Den Haag - een van de weinige slagen die de Duitsers aan het begin van de Tweede Wereldoorlog verliezen. interneringskamp op de Vinkenkrocht in Bergen (Regionaal ArchiefAlkmaar) O 92

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 92