Schoorls stenen archief ontsloten Z Z hout, Wil Janssen, Arie Louter, Harger Peeck, Arian de Rijk en Louis Smak geholpen om de graven van het oude gedeelte van de Schoorlse begraafplaats te inventariseren. Met krijt en zand hebben ze, voor zover mogelijk, de tek sten en afbeeldingen op de graven zichtbaar gemaakt. Waarna ze ieder graf hebben be schreven en gefotografeerd. Op basis van dat materiaal heeft Anita van Breugel een waarde ring aan de stenen toegekend. De resultaten van het onderzoek heeft ze vastgelegd in een rapport voor de gemeente Bergen. Ze advi seert daarin het gemeentebestuur om het oude gedeelte van de begraafplaats de status van gemeentelijk monument te geven. Op verschillende begraafplaatsen van de BUCH gemeenten liggen historische grafste nen. Ze vertellen niet alleen iets over de bewo ners van die gemeenten, maar ook over hun gebruiken en ambachtelijke tradities. Als de stenen aan de gemeente vervallen, kunnen zij worden vernietigd en verdwijnt een schat aan historisch materiaal. Om dat te voorkomen, heeft beleidsmedewerkster erfgoed Anita van Breugel samen met leden van de verschillende historische verenigingen lijsten aangelegd van de historische grafstenen. Het gemeentebestuur inwoners een eigen openbare begraafplaats stelt de lijsten vervolgens vast. De medewerkers hebben op minimaal vijfendertig meter buiten van de begraafplaats weten dan dat ze deze stenen niet mogen verwijderen. In 2019 hebben de Scoronloleden Ad Eek- de stadsmuren (bebouwde kom). In februari van dat jaar kwamen de gemeenten Schoorl en Groet in het Groeter raadhuisje overeen om gezamenlijk een begraafplaats aan te leggen. Daar zouden alleen inwoners van Schoorl en Groet begraven mogen worden. Schoorl zou viervijfde van de aanlegkosten betalen en Groet eenvijfde. Het eerste graf op die be graafplaats dateert van 1834. Opvallend is dat de eerste graven, gezien vanaf de oorspronke lijke ingang, achteraan liggen. De begraafplaats De begraafplaats aan de Molenweg - des tijds Doodweg geheten - is op zichzelf al een historisch monument. In de loop van de 18e eeuw drong het besef door dat de gewoonte om in kerken te begraven niet best was voor de volksgezondheid. In Frankrijk was het daarom vanaf 1765 verboden om in kerken te begraven. In Nederland gold dat verbod vanaf 1 januari 1829. Vanaf dat moment moesten steden en dorpen met meer dan duizend Waardering van de graven Om de waarde van de graven op het oude ge deelte van de begraafplaats te kunnen bepalen, hanteerde Anita van Breugel de onderstaande vijf criteria. de oude begraafplaats 8 graf van historische waarde; Chris Duin, Cornelis Duin en Geertje van de Berg O H

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 8