Raadsel glaskunstwerk Th ijs Sterk opgelost Jan Hopman O ja, hoe zat het ook al weer met het raadsel rond het glas-in-betonraam dat de Groeter kunstenaar Thijs Sterk ontwierp en voorgoed van de aardbodem verdwenen leek te zijn? Het was in 1958 aangebracht in de buiten gevel van de r.k. mavoschool de ‘Meeuwen- horst’in Noordwijkerhout. Toen die in 1993 werd gesloopt, verhuisde het in kratten naar de gemeentelijke opslag in Schoorl. Daarover schreef ik in het Scoronlo Jaarboek 2019 (bladzijden 4 tot en met 7) een artikel met de vraag hoe het kan dat zo’n belangrijk kunst werk bij de schroot belandde en verdween. Totdat Arian de Rijk, de secretaris van onze cultuurhistorische vereniging, ineens met een primeur kwam. Waar we naar op zoek waren, stond al jaren in de tuin van Richard Hop man. Die had op een dag de kratten ergens zien staan zonder te weten wat die gefragmen teerde stukken glas-in-beton voorstelden en van wie ze afkomstig waren. ‘Wat moeten we met die troep redeneerde men bij openbare werken en dat moet je tegen Richard Hopman geen twee keer zeggen. “Wat ik ermee zou doen, wist ik op dat moment nog niet maar ik moest en zou het hebben. Aan het glas kon ik zien dat het oud was en een raam werk van glas-in-beton is heel bijzonder.” Een aantal onderdelen van het eens zesen twintig vierkante meter grote kunstwerk plaatste hij rechtop in zijn voor- en achter tuin zodat de zon er mooi doorheen kon schijnen. Dat het om een afbeelding van Maria met Kind ging, kwam hij pas te weten toen hij vorig jaar het artikel in ons jaarboek las. Toen gingen zijn ogen open en zag hij dat hij de fragmenten van Maria met Kind onder steboven had geplaatst... 7 wat eens was zoekgeraakt siert nu de voor-en achter tuin van Richard Hopman (alle foto’s bij beide artikelen Jan Hop man)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 7