1 o o r' ./.iXi.sj De munitie moest op het station worden gelost. Voor het licht werd wist vader zich aan de aandacht van de Duitsers te onttrekken en is hij met achterlaten van de wagen maar wel met paard naar Schoorldam vertrokken. Ook waren in Schoorldam tijdens de oorlog evacuées ondergebracht. Bij veel ouderen zal de ‘tankval’ nog wel bekend zijn. Het was een kanaal dat tijdens de oorlog werd gegraven, haaks op het Noordhollands kanaal. Ook zijn er tijdens de oorlog op verschillende plaatsen langs de Westfriesedijk geschutgaten gemaakt, twee vlak bij ons huis, ze zijn nooit gebruikt, wel door ons als speelplaats natuurlijk. De volgende dag zagen we dat het hele erf vol met Duitse wagens stond, de paarden stonden ergens te eten. Eén van die paarden raakte los en liep de sloot in. Ik weet nog dat het paard er met veel moeite en kracht uit is getrokken. Er was ook een keukenwagen bij die op steenkool stookte. Ook deze Duitsers hadden trek in vis en met een handgranaat werd daar voor gezorgd. Mijn moeder heeft de vis gebakken met boter en steenkool 2 o de ochtend ongedeerd de dam op reed. Dit avontuur liep goed af maar zijn mooie wagen was hij kwijt en die is nooit teruggekomen. Enige tijd later heeft hij van baas Weber van het Pipark een andere wagen gehad. Mijn vader begreep dat je met melk en verse eieren bij de Duitsers veel kon bereiken. Mijn moeder had de hele nacht in angst gezeten maar dat was snel over toen hij in De tankval begon, vanaf Den Helder gezien, 400 meter voor de spoorbrug van Schoorldam en liep richting Schoorl en dan verder met een bocht door naar Kamperduin. Voor ons was het later een prachtige plaats om te zwemmen en te vissen. Enige tijd na de oorlog is het kanaal weer gedempt. Op een nacht in het voorjaar van 1945 kwam een colonne Duitsers op ons erf, ze beukten op de ramen en deuren. Mijn vader en moeder waren natuurlijk erg bang, uiteindelijk ging mijn vader naar buiten waar hij hoorde dat ze wilden slapen, hij heeft ze toen naar de boetzolder gebracht. Bij de scheepshelling van Kuiper lagen verschillende plezierjachtjes, daarin woonden mensen uit Den Helder, hun eigen huizen waren door de Duitsers gevorderd. Wij speelden op de helling, ook wij hadden evacuées in huis, de koestal werd in de zomer altijd zo veranderd dat je er in kon wonen, dat noemden we dan ‘het stalletje’. Hier hebben de evacuées gewoond, het waren Klaas Vennik, zijn vrouw en zijn broer. Klaas Vennik werkte bij ons voor kost en inwoning, zo ging dat in die tijd. de sheepshelling van Kuiper, Kanaalkade 35 (coll. AFJ.L) RK school in Cat- rijp, Heereweg 177 (coll. AFJ.L) Q etC. O o etC. O o - - - 78

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 78