v'-’Üt 77 de smederij van Syfardus de Leeuw, Sluisweg 10 links het woonhuis, in het midden de smede rij en rechts de winkel met huishoudelijke artikelen (coll. AFJ.L) v.l.n.r.: meisje onbekend, Hein Klok, Annie Ook bij de-familie Stolp, hij was een klein schildersbaasje bij ons in het dorp, zaten onderduikers. Het eten voor deze mensen werd soms ‘s avonds gebracht door buren en boeren. De familie Stolp was niet rijk. In de zomer van 1944 reed mijn vader met paard en wagen naar Groet. Hij ging voor de smid, Sijfardus de Leeuw uit Schoorldam, een wagen hout halen. Op de wagen zaten ook de smid en mijn twee oudste broers Siem en Wim. Tijdens die rit richting Groet werden ze in Catrijp door de Duitsers aangehouden Ze vorderden paard en wagen en gaven mijn vader opdracht om naar de RK school te gaan die in de oorlog door Duitsers was gevorderd en dienst deed als opslagplaats voor onder- andere munitie, ook werd hij gebruikt als tijdelijke gevangenis. Willem Snip en Nic Kleverlaan, die allebei al zijn overleden, hebben er enige dagen voor werkweigering vastgezeten. Aangekomen bij de school moest hij de wagen op het schoolplein zetten, daarna kreeg hij te horen dat hij munitie naar Schagen moest brengen. Mijn twee broers en De Leeuw zijn toen lopend naar huis gegaan. Laat in de avond is mijn vader met een volle wagen richting Schagen vertrokken. In Warmenhuizen heeft hij bij zijn broer Arie nog wat-gegeten, het was toen al nacht. Daarna is hij via Dirkshorn en de Schagerwaard naar Schagen gereden. het Grebhuis vrij moeilijk was dus voor de onderduikers redelijk veilig, maar voor -de familie Klok erg gevaarlijk. onderduikers: Sam Polak, Greet Italiaander-Polak, An nie Polak, Lou, Simons en Roosje Italiaander coll. www.warmenhuizeninoudefotos.nl) Voor het woonhuis van de familie Klok. Polak, waarschijn lijk broer Henk, Lou Italiaander, Roos Italiaander, Simon Italiaander, Greet Italiaander- Polak, Sal Polak, Kaatje Klok, meisje niet bekend (coll. www.warmenhuizen- inoudefotos.nl)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 77