1 o o er vissen boven drijven. Ze werden uit het water gehaald en gebakken. Overal langs de kust van Alkmaar tot Den Helder stonden op het land palen, ongeveer 30 meter uit elkaar en 2,5. meter hoog, ze werden geplaatst om het landen van vliegtuigen onmogelijk te maken. Iedereen zal begrijpen dat deze palen ‘s nacht vaak werden weggehaald om als brandstof te dienen. Velen keerden later met aardappelen, meel, bonen enz. terug naar de stad. In de oorlog heeft de Grebpolder onder water gestaan zodat de bereikbaarheid van 2 o Klaas Snip werkte met ander Nederlanders op het Pipark. ze verzorgden het laden en lossen van de schepen en wagens. Als het niet druk was maakte hij in de werkplaats speelgoed voor zijn kinderen. Baas Weber zag dat en vroeg Snip “kan je voor mij een houten pistool maken”, het echte was nogal zwaar om de hele dag te dragen. Snip maakte van hout een niet van echt te onderscheiden pistool; geschilderd en al deed hij er twee dagen over. Eén en ander schetst de gemoedelijkheid die er tussen Duitse bazen en het Hollands personeel was. Een zeer tragische gebeurtenis herinnert ons nog altijd aan de oorlog. Een jonger broertje van ons, hij heette Klaasje, (geb. 8-8-’41) werd op 30 maart 1944 vlak voor ons huis door een wehrmachtauto overreden. Het was voor het eerst dat ik begreep dat er ook nog zoiets was als doodgaan. Zelf kon ik het nog niet begrijpen, hij lag later zo mooi in zijn bedje dat ik dacht hij gaat zo weer lopen, maar helaas. Het houten klompje met zijn naam er op hangt nog steeds bij ons thuis in de gang, hij droeg het bij het ongeluk. Eventueel wilden ze ruilen voor kostbare dingen of kleren. Ik weet nog dat die mensen bij ons soms mochten slapen en dan goed te eten kregen, en dat bekwam hen niet altijd goed, een zwakke maag die lang zo veel voedsel niet gewend was, kon dat vaak niet verdragen. Baas Weber verkocht wel eens wat van die spullen. Klaas Snip werkte op het Pipark. Hij moest af en toe van tien pakken spijkers of schroeven er twaalf maken en zo waren er dan pakken voor de verkoop. werden gebruikt voor het bouwen van bunkers, wegen enz. die plaats noemde men in de volksmond Pipark, Pi stond voor pionier, het Duitse legeronderdeel gelijk aan onze genietroepen. Hoofd van dit park waren de Duitsers Weber en Sander, het kantoor was in de voormalige steenfabriek, daar werd ook het kleine nateriaal bewaard zoals spijkers, schroeven enz. Het materiaal voor het Pipark werd voor het grootste deel met Rijnaken door het Noord Hollands kanaal aangevoerd, ze lagen dan aan de overzijde van het kanaal tegenover ons huis. Op een mooie zomeravond had de bemanning van één van deze schepen trek in vis, één van de Duitsers gooide een handgranaat in het water en al snel kwamen De hongerwinter 1944 is een beeld dat mij nog helder voor de geest staat, talloze mensen die helemaal lopend uit de grote steden naar het platteland kwamen met een oude kinderwagen of een bakfiets op zoek naar eten. Net als op veel andere plaatsen waren er in de oorlog ook in Schoorldam onderduikers. In het Grebhuis bij de Grebmolen waren bij de familie Klok meerdere joodse mensen ondergebracht, niemand wist daar iets van. de Grebmolen met molenhuis, de molen werd bewoond door de familie Henk Klok van 1934 tot 1964 (coll. AFJ.L) Q O o O o 76 EjS'-h-ij L O. J ^kd

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 76