De oorlog in Schoorldam Westfriesedijk 14 (coll. Jan Ligthart) Het was de eerste keer dat ik met de oorlog werd geconfronteerd, wat het betekende o Ik was een Jongetje van met vader, moeder en Wesrfriesedijk 14. Dan moesten wij naar de schuilkelder, die was in het grasland uitgegraven met een hooihoop er bovenop, hij stond altijd vol met water. De gevolgen van de oorlog werden voor ons voor het eerst zichtbaar bij het bombarderen van het brugwachters huis aan de kanaalkade, waar de familie Muller woonde. In de morgen van 2 augustus 1940 werd door een vliegtuig van het Britse bombercommand een bom op het vredige Schoorldam geworpen, de vliegers hadden die dag opdracht bruggen en sluizen te vernietigen. De bom kwam vlak voor de brugwachterswoning terecht. het witte huis werd grotendeels vernield, mevrouw Muller werd zwaar gewond en overleed wist ik toen nog niet. De eerste tijd hadden we er weinig erg in, we gingen gewoon naar school in Warmenhuizen met het trammetje. Langzaam drong het tot ons door dat er wat ernstigs aan de hand was, en dat ontdekten wij doordat vader en moeder af en toe zo angstig waren, b.v. als er weer eens ‘Tommies’ overvlogen. Op mijn verjaardag, 10 mei 1940 was ik zoals gewoonlijk met mijn broers buiten aan het spelen toen Gert Beukers, een buurman van ons, op de fiets het pad op reed. Sien! riep hij “het is oorlog”. (Sien is mijn moeder). drie en woonde broers aan de 74 O O O 1946familie Ligthart v.l.n.r.Teeuwis, Arie, Piet, moeder Clasina Mekken (1912-1999), Nard, Simon, Klaas(2), vader Johannes Ligthart (1904-1947) Louis, Willem en Jan voor de koolboet coll Jan Ligthart) X L

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 74