De Zuiderzee Nauwelijks hersteld kreeg ik het commando over de kotter de Sphinx. Hiermee zeilde ik naar Texel, waar ik in ontroering moest zien dat de hele vloot in handen van de vijand was gevallen. Op afstand van de Vliet ging ik ten anker en kort daarop kwam een Engelse brik met de cartelvlag in top op mij af. Van een Engelse officier kreeg ik de mededeling dat heel Holland door de hertog van York was ingenomen en dat de Hollandse schout-bij- nacht zich met zijn vloot had overgegeven. Ik antwoordde hem dat ik in de veronderstel ling was niet bij die capitulatie inbegrepen te zijn en vastbesloten was om onze vlag volgens zekering dat ik genoeg was mishandeld en ik zeker zou doodgaan. Ze hadden mij naar de kajuit gedragen, mijn bloed gestelpt en me bijgebracht. De vreselijke pijn die ik van top tot teen voelde was onbeschrijfelijk. Zodra ik weer geluid kon uitbrengen vroeg ik mijn redder de geheime seinen te geven, die tussen de commandanten waren afgesproken ingeval van oproer. Ogenblikkelijk daarop kwamen de sloepen met gewapende matrozen en soldaten aan boord en zonder veel moeite werden de oproerkraaiers gegrepen en opgesloten. De volgende dag werd ik aan wal gebracht om te genezen. Ik was behoorlijk gehavend, maar had niets gebroken. Jos Kaldenbach* literatuur: Christopher Lloyd, St Vincent Camperduin, 1963 J.F. Fischer, De Delft, 2003 Alphons F.J. Leysen, De slag bij Camperduin, periodiek Scoronlo, 1991 Siem Leegwater, De zeeslag bij Camperduin periodiek Scoronlo, 1997 Wil Janssen, Zeeslag bij Camperduin, periodiek Scoronlo, 1992 Wil Janssen, Austratisch Camperdown, periodiek Scoronlo, 1993 eed en plicht te zullen verdedigen. Met dit antwoord keerde hij terug, maar met het aanbreken van de volgende dag kwamen er een fregat en een logger op mij af en dat was duideljk geen partij. Ik ging onder zeil en voer de Zuiderzee in. Beide schepen volgden mij maar al snel ging het fregat ten anker, maar de logger bleef op mij jagen. Toen ik zag dat hij ver genoeg van het fregat verwijderd was, draaide ik bij en wachtte hem af. Dit bleek te werken want de logger draaide om en ik joeg hem al varende op tot onder het geschut van het fregat. Gedurende de veldtocht van de Engelsen en Russen in Noordholland bleef ik in de Zui derzee kruisen.* T3> landing van de Engelsen te Callantsoog, prent door C. Brouwer, Regionaal Archief Alkmaar geen familie, wél genealoog vindplaats van dit manuscript is de UB Amsterdam, oude handschriften, inv. nr. Gn12 De oorspronkelijke tekst van Jan Kal- denbach werd door AFJ.L omgezet in modern Nederlands

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 73