de tussen twee vuren. De dubbele overmacht van de vijand veranderde de overzichtelijke slag in een wrede moordpartij. Stel je voor: ons schip aan twee zijden belaagd door vijandelijke schepen met elk 74 kanon nen, terwijl andere schepen van dezelfde groep voor ons, over ons en achter ons voeren, wolken van schroot, schuiftangen, kneppel- en kettingkogels over ons dek joegen. Na ongeveer een half uur zo bezig geweest te zijn zette de Venerable (engels admiraal schip) meer zeil bij en loste het schip af dat met de Vrijheid slaags was. Een ander 74-ka- nonsschip verving de Venerable tegen ons. Ondertussen was de slag algemeen. Het doorbreken van de achterhoede had onze schepen tussen twee vuren gebracht en was Alkmaar ontmast en de Delft reddeloos vernield. Kapitein Lancaster, commandant op het fregat de Medemblik met 40 kanonnen, trachtte vergeefs de Jupiter te ondersteunen en viel met snelheid en beleid het Engelse vice-admiraalschip (80 kanonnen) aan en vocht manmoedig totdat zijn schip tot een bloedig wrak was geschoten. De Haarlem werd na herhaalde series kanonvuur ontman teld. Op dat ogenblijk verliet de Batavier voor ons langs de linie en deze opening ontging de opmerkzaamheid van de vijand niet. Gelijk drong zij zich met macht door die opening, gaf ons de volle laag op het voorschip en richtte zo een grote slachting aan onder onze bemanning. Doordat de vijand nu in haar achterhoede geen tegenstander had, kon ze volop voorwaarts zeilen en raakten de weinige schepen van onze vloot die nog standhielden Het moorddadigste van alles was echter de brandstof die de Engelsen uit hun geschut vuurden, waardoor niet alleen velen van ons jammerlijk doodgemarteld werden, maar ons ook het grote gevaar van in de lucht springen wachtte. Dit vreselijke vuur hadden wij onge veer drie kwartier doorstaan tot onze tegen stander wegvoer. Toen de rook optrok zagen wij de Vrijheid in een woedend gevecht met verscheidene Engelse schepen. Gelijk voeren wij daar naar toe terwijl onze tegenstander aan stuurboord bleef volgen. Maar voordat wij met ons vernielde tuig bij de Vrijheid aan konden komen, raakte de Hercules in brand en kwam, terwijl de vlam in de kruistop sloeg, stuurloos op ons aandrijven en waren wij genoodzaakt af te wijken. 69 vlaggeschip De Venerable, olieverfschilderij door Philip James de Loutherbourg 1784, Tate Gallery City of Westminster Londen (PB)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 69