g 5 m S En ook de gevolgen van de zeeslag zijn vernie tigend, want de ondervinding heeft geleerd dat er kort na de zeeslag een zware storm opsteekt en in haar woede op de ontredderde schepen losbeukt. Hetgeen nog van het tuig is blijven staan wordt door de storm gesloopt, het water stroomt door de lekken naar binnen. En zo ver drinken de gewonden in het ruim van het schip en de weinigen die niet gewond waren zien zo uiteindelijk alsnog een onvermijdeljke dood in de schuimende golven tegemoed. De slag Omstreeks zeven uur ‘s morgens waren de beide vloten elkaar tot op kanonschotafstand gena derd en kwam de vijand zonder waarschuwings- sein naar ons toe. Opeens scheidde hun vice- admiraal zich met acht schepen van de vloot af en viel de achterhoede aan. Voor de Jupiter langs verbrak hij zo de door ons geformeerde linie. En ondertussen nam de Engelse admiraal met zijn vloot de wind in de zeilen en stevende op ons af. Gelijk raakten wij met Lord Duncan in gevecht en dat wel zo dichtbij dat de nokken van de ra’s over elkaar slierden. de vreselijkste verwoestingen aanrichten en iedereen in de afgrond van de zee dreigen te verzwelgen. Uit de geopende kruitkamer grijnst een gigantische vernieling door vuur en zwavel ons aan; alles brengt dood en daar aan te ontsnappen is onmogelijk. De functie die ik, bij deze voor mij eerste zee slag, als adjudant van het eskader bekleedde, is eigenlijk de meest geschikte om een algemeen overzicht te geven van de voornaamste voor vallen. De bevelhebber heeft alleen oog op het sturen van de manoeuvres die meestal beslis send zijn. De officieren zijn bij hun divisies voortdurend bezig om de orde te bewaren, de manschappen aan te moedigen, gewonden te laten afvoeren en de doden overboord te laten gooien en te laten vervangen door de reserves. Maar de adjudant van de staf moet overal zijn waar geregeld moet worden en waar hulp ver eist is. En terwijl hij dan onderweg is, veran deren de omstandigheden en moet hij rustig blijven om zo op de moeilijkste momenten de manschappen aan te sturen. En waar vind je een 17-jarige staf-adjudant die een goede verslagschrijving kan maken van de moed, de woede, de wanhoop, het gehuil van de vreselijke gewonden, het beeld van in stuk ken gescheurde ledenmaten, het gekraak van vallende touwen, blokken ijzer, het ontploffen van granaten en dat alles onder het vreselijke gedonder van het geschut. En zelfs ik, die een prozaïsch mens was en ben gebleven kan met mijn scherpe geheugen uiteindelijk niet meer dan een simpel prulwerk voortbrengen. Een zeeslag is het het meest afgrijselijke bloedbad dat je je kunt voorstellen. Het zijn de kogels, het schroot, de houtsplinters, het vallen van afgeschoten blokken, ra’s en strengen die 68 gravure door Reinier Vinkeles, eigendom AFJ.L Q u O

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 68