Beschrijving van de Slag bij Camperduin in 1797 John De Nederlandse vloot onder leiding van admiraal De Winter telde maar 7.700 man en 1.028 stuks kanonnen op 16 linieschepen. Het gemiddeld aantal kanonnen per schip bedroeg 64 stuks en het gemiddelde aantal manschappen aan boord 481. Het overwicht van de Engelsen is duidelijk: 5.050 manschappen en 464 kanonnen meer! Inleiding De Napoleontische tijd bracht veel ellende met zich mee, ook diegenen die Patriot waren geworden gingen een moeilijke tijd te gemoed. De economische blokkade van de havens zorgde voor een enorme werkloosheid en grote armoede, die nog tientallen jaren na Napoleon’s val nawerkte. De veld- en zeeslagen tegen de Bataafse legers in Zeeland en Noord-Holland, zoals in 1799 de invasie en Slagen bij Groote Keeten, Schoorl- dam, Schoorl, Bergen en Castricum zijn goed gedocumenteerd en in veel publicaties beschre ven. Maar de Slag bij Camperduin uit 1797 tussen Bataven en Engelsen is minder bekend. In het boek ‘Egodocumenten van Noord- Nederlanders van de 16e tot begin 19e eeuw’ komt in het persoonsregister een manuscript van auteur Kaldenbach met een vraagteken voor. Het lijkt waarschijnlijk dat als het manuscript werkelijk van deze Kaldenbach is, dit Jan Hen drik Kaldenbach is, gedoopt in Zutphen. Hij geeft een gedetailleerd ooggetuigenverslag van de slag bij Camperduin. In dit artikel zijn relaas. Admiraal Duncan beschikte met zijn North Sea Fleet over een totale bemanning van 12.750 met 1.492 kanonnen op totaal 21 linieschepen. Gemiddeld betekende dat 71 kanonnen en 607 manschappen per schip. “En welhaast was ‘De Alkmaar’ ontmast en ‘De Delft’ reddeloos geschoten” Deze zeeslag kwam voor de twee jaar jonge Bataafsche Republiek veel te vroeg: de vice- admiraal Jan Willem de Winter, graaf van Huessen, had een groot probleem: zijn sche pen waren kleiner, minder goed bewapend en de bemanning bleek veel minder ervaren dan die van de Engelse vijand onder admiraal Adam Duncan, veteraan uit de Oostenrijkse Successieoorlog, de 7-jarige oorlog en de Amerikaanse Bevrijdingsoorlog. 65 admiraal Adam Duncan, 1731-1804, olieverfschilderij door Singleton Copley 1798, National Galleries Scotland admiraal Jan Willem de Winter, 1761-1812, prent Charles Howard Hodges, naar schilde rij van Evert Maaskamp, 1796, Rijksmuseum Amsterdam (PD)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 65