2 2 van verval heeft bevonden.’ Enige maanden later machtigt de raad het college het water huisje met perceel van de Armenmeesteren te kopen met het doel dit af te breken. Ruim een jaar later komt het waterhuisje nog een keer ter sprake in de raad in een discussie over verhar ding van de Damweg. Er wordt opnieuw ge zegd dat het de bedoeling is het waterhuisje af te breken.53 Dat gebeurt dan en later verschijnt daar een huisje voor elektriciteitsvoorziening. Frans Witte sloot zijn bierbrouwerij in 1926, de laatste van Alkmaar. De concurrentie van de grote landelijke brouwerijen was niet langer vol te houden. Uit Schoorldam haalde hij dan al enige tijd geen water meer. De onder nemingszin die de familie kenmerkt bleef en zoon Jan Witte startte in een deel van de voormalige brouwerij een garagebedrijf. Het opschrift ‘Garage Witte’, nu nog te zien op de voorgevel van het pand naast het huidige kantoor aan de Bierkade 10, resteert daarvan als stille getuige. De bewoners van de Schoorlse dorpjes en in woners van de polder moesten zich aan strikte regels houden, maar tegelijkertijd profiteerden zij, met name de armlastigen, van de water- leverantie eerst dankzij de recognitie aan de buurschappen en later dankzij de huur aan de armenmeesteren. Afronding Het water uit de Schoorlse duinen, verza meld in de Grootdammer polder en daar op twee uiteinden uit waterbakken gehaald, was eeuwenlang van belang voor de stad Alkmaar. Het water was kalkarm en daarom zeer gewild bij de brouwers. Laten we nog even de revue passeren wie hier allemaal bij betrokken wa ren: naast de brouwers waren dat de bestuur ders van de stad Alkmaar, de buurschappen gelegen aan de polder, gemeente Schoorl, de poldermeesters, de molenaar, de ingelanden van de polder, burgers uit de duindorpjes, landmeters, notarissen, een rechter, de baljuws Van Brederode, de heren van Schoorl, armen meesteren van Schoorl en tot slot de Provincie Noord-Holland. Hieruit blijkt dat de water- leverantie gedurende lange tijd een serieuze aangelegenheid was, die in steeds wisselende vorm werd gerealiseerd. 62 Q d pe. m Q O O O 53 Alkmaarsche Courant, 3 juli 1920, 2 maart 1921 en 22 april 1922. Het personeel van Den Burg in 1920. Frans Witte en zijn zoon Jan staan iets links van het midden. De foto is genomen op de binnenplaats achter de brouwerij. (Regionaal Archief Alkmaar)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 62