2 Wahlen gaf maar kort leiding aan Het For tuin. In 1847, overleed hij. In de boedelschei ding staat een opsomming van zijn bezit. Daarin lezen we: het waterhuisje (C 22) in Schoorldam en een ‘boschje’ (B 347) in Cat- rijp met de toelichting ‘waarvan het recht op bezit en gebruik aan de brouwerij het Fortuin heeft behoord.’43 In het bosje lag de water bron. Zijn weduwe zette het bedrijf voort. Drie jaar later hertrouwde ze met Jan Schoon, die zich vervolgens bierbrouwer noemde. In 1831 overleed hij. Zijn beide zoons Johan nes Christiaan Coenraad (1808) en Coenraad Melchior (1810) erfden de brouwerij. Mel chior trok zich terug, verkocht zijn deel aan zijn oudere broer en ging boeren in Stompeto- ren. Na tien jaar, in 1841, overleed Christiaan Witte, nog maar 32 jaar oud. Zijn weduwe verkocht de brouwerij het Fortuin aan Johan nes Jacobus Wahlen uit Alkmaar.42 Dat was tegen de afspraken, want de brouwerij zou in de familie blijven. Of dit meegespeeld heeft is niet te achterhalen, maar Melchior Witte stopte niet lang daarna met boeren en keerde terug naar het brouwersvak. Hij (her)startte in 1846 de brouwerij aan de Bierkade 10 on der de naam Den Burg. Melchior Witte had voor zijn brouwerij aan de Bierkade ook water nodig en we mogen aan nemen dat hij het was die het recht en gebruik van het water ter discussie stelde. Notaris A. S. Lange zocht in 1848 alles tot op de bodem uit en constateerde dat er geen eigendomsbe wijzen waren. Ook was de Gemeente Alkmaar zijn bevoegdheid te buiten gegaan met het reglement voor het gebruik van het waterhuisje van 18 april 1826. Dat was niet in lijn met een reglement op het moment dat een Rotterdam se koopman aan de Bierkade 10 een brouwerij begon. De in Alkmaar invloedrijke Witte was zijn concurrent een stap voor. 56 42 J.J.Wahlen was eerst kuiper. Toen hij Het Fortuin overnam was hij daar meesterknecht. Reclamebiljet van bierbrouwerij Den Burg, ca 1890 (Regionaal Archief Alkmaar) 43 RAA 020001763 00058, 20 juli 1848, boedel scheiding weduwe Johannes Jacobus Wahlen. Q d pe. Q O O O

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 56