w fl v. 3 -1 S 2 2 Opmerkelijk is dat het afvalwater van de papiermolen in Bregtdorp onbesproken blijft. Dit water kwam na de molen weer terug in de beek en daarna in de Geestwatering.20 In de molen werden lompen gespoeld en onder toevoer van veel water tot een pap van vezels de bewoners werd opgedragen geen vuil, modder, as of andere vuiligheid in het water te gooien of binnen drie treden (stappen) van de waterkant te leggen. In de rellen of moor mochten ze geen vlas of hennep leggen om te rotten. Dat rotten was nodig als eerste stap bij de productie van touw, zeilen of linnen. De bewoners mochten in de duinrellen geen kleren wassen en spoelen of hun ‘lichaams vocht uit darmen en pens legen’. Met dat laatste wordt ontlasting en urine bedoeld. Op overtreding hiervan stond een boete van twee Kennemer ponden. De schout van Schoorl was belast met de naleving en bestraffing. fijngestampt. Vond men deze verontreiniging onschuldig of was dit onbespreekbaar van wege economisch of persoonlijk belang? Lang waren de leden van het (oud)adellijke Huis van Brederode heer van Schoorl. Daar kwam een eind aan toen Wolfert van Brede- rode op 30-jarige leeftijd in 1679 zonder na komelingen stierf. Zijn bezittingen, waaron der de heerlijkheid Schoorl, vervielen aan de Staten van Holland. Toch kwamen er daarna weer heren van Schoorl. Voor de verklaring hiervoor moeten we een zijstap maken naar stadhouder Willem III die in 1688 de Engelse troon besteeg. Om de veroverings zucht van de Franse koning Lodewijk XIV te beteugelen maakte koning-stadhouder Willem III (en het Engelse parlement) een taakverdeling: de Engelsen zouden op zee de Fransen bestrijden, de Hollanders op land de Fransen in de Zuidelijke Nederlanden tegenhouden. De barrière daar met forten en soldaten kostten de Nederlanders schatten aan geld, vooral tijdens de Spaanse Successie Oorlog die van 1701 tot 1713 duurde. Dit ging ten koste van de Nederlandse vloot (ten KI X"' 50 Q d pe. m Q O O O 20 Dit blijkt uit de ‘Vertooninge van de beek’ die de landmeter Teunis Vader in 1729 maakte ten behoeve van een dispuut over water. Zie: Klaas van Lienen, ‘De papiermolen te Schoorl’, in: Scoronlo nr.16, januari 1997. Brouwerij De Boom aan de Mientgezien vanaf de Voordam, in gebruik van 1647 tot 1750. Tegen woordig Biermu seum (tekening L.A. Crescent, 1808, Regionaal Archief Alkmaar)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 50