jOra;; De Rekere en de Damsloot behoorden tot de Schermerboezem, dat is het waterstelsel van (ring)vaarten en meren noordelijk van Purme- rend. Op haar beurt loosde de Schermerboezem haar water op de Wadden- en Zuiderzee. Het water in de Schermerboezem bleefwat brakkig, ook toen de rechtstreekse invloed van de Zuider zee verminderde na de afdamming van de open verbindingen met de Zuiderzee. Af en toe een dijkdoorbraak bleef ook niet zonder gevolgen, zoals in 1825 toen het zeewater uit Waterland via de Schermerboezem werd afgevoerd. Het water in de Grootdammerpolder was zoet en de bewoners zorgden dat dit zo veel mogelijk bleef. 2 In de tekening op de volgende pagina zijn van de talrijke duinrellen alleen die in het buur schap Buitenduin en die langs de papiermolen aan de Idenslaan aangegeven. Laten we een nadere kijk in de Grootdammer polder nemen aan de hand van de kaart van de landmeter Johannes Dou. Hij maakte de kaart in 1674. Hier is een kopie van de heruitgave uit 1745 getekend, voor de duidelijkheid in kleur. In al die tijd, eigenlijk tot heden, veran- De poldermolen aan het eind van de Bommers Moor stond buiten de Tarruw Dijk aan een kolk. Bij de molen lag een overhaal.11 Behalve door de boeren zal deze gebruikt zijn door de papiermolen voor de aanvoer van lompen en verzending van papier. Het doodlopende einde van de Idenslaan aan de voet van de Bommers Moor heeft een verbreding zodat paard- en wagens bij het lossen en laden hier konden draaien. Die verbreding is nog zichtbaar. derde er weinig, afgezien van de verbreding en verdieping van de Rekere tot Groot Noord- Hollands Kanaal en de toename van de bebouwing in de dorpjes. Dat geldt overigens niet voor de omgeving van Schoorldam dat vanwege het verkeersknooppunt enkele jaren geleden onherkenbaar veranderde. duinrellen, watering en moorsloten zijn in de Middeleeuwen gegraven. De polder loosde op natuurlijke wijze op de Rekere. Was dit ‘buitenwater’ te hoog dan maalde de Groot- dammer poldermolen het naar buiten. 46 11 Nog te zien op Kadasterkaart Gemeente Schoorl, 1821 (een serie streepjes als symbool voor een overtoom.) Kabbelende duinrel aan de Idenslaan op de plek waar tot 1742 de papier molen stond. (foto Henk Stapel, 2016) Q d Q O O O 1 -

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 46