Henk Stapel 23 Bronnen BriefJ.H. Kuijper, Alkmaar, 30 november 1799 (origineel in bezit H. Snip, Groet) Aannemelijk is dat er nog meer van hun strijd makkers begraven liggen langs de Schoorlse Zeedijk en Slaperdijk. Dautzenberg eindigt zijn rapport dan ook met de woorden: ‘Het is daarom wenselijk binnen dit gebied het zoe ken met metaaldetectoren voor onbevoegden niet toe te staan om vernieling te voorkomen. Bij bodemingrepen in de vorm van graafwerk zaamheden in land of bij het verbreden van de slootkanten of vaarten is archeologisch onderzoek wenselijk.’ Ik vrees dat zijn wenskreet niet ter harte is genomen bij de sanering van de opstallen aan de Kogerweg begin 2020. ongeveer acht generaties is er geen behoefte meer dit in archieven en met DNA-tests uit te zoeken. Immers, afstammelingen - zo die er zijn - zullen hoogstwaarschijnlijk niet weten dat een voorvader hier op 10 september 1799 is gesneuveld. Identiteit blijft raadsel De vondsten zijn in een depot opgeslagen. Wie de Franse slachtoffers waren zal wel altijd een raadsel blijven. Niet uitgesloten is dat één of meerdere van hen vader was, maar na Direct nadat de Engelsen en Russen waren vertrokken ontstonden plannen om een tweede invasie weerstand te bieden. Krayen- hoff ontwierp een verdedigingslinie. Op de (Oude) Schoorlse Zeedijk verscheen een bat- terijstelling ter verdediging van de Slaperdijk zodat vijandelijke legers niet over deze dijk konden trekken. Na de Franse tijd is de stel ling geslecht. Wanneer heb ik niet uitgezocht, maar de contouren zijn nog zichtbaar op de kadastrale kaart van Groet uit 1821. De Oude Zandvaart is rond 1930 gedempt. Waarschijn lijk is bij die gelegenheid ook de kronkel in de Hondsbossche Vaart bij de voormalige stelling rechtgetrokken. Literatuur Alphen, M.A. van, e.a. (red), ‘De Brits-Russische invasie in Noord-Holland’. In: Mars etHistoria, 33e jaargang nummer 4, oktober/december 1999 Bremer, J.T., Schoorl en de invasie van 1799. (Schoorl 1999) Dautzenberg, M.J.J en C. van der Linden, Slaperdijk - Hargervaart, gemeente Bergen. Inventariserend veldonderzoekproefsleuven. Hollandia Reeks 701. (Zaandijk 2019) Hoeven, Marco van der, e.a., Strijd achter de duinen, Brits-Russische invasie in Noord-Holland. Tentoonstellingscatalogus Marinemuseum (Den Helder 1999) Nijs, Thimo, en Eelco Beukers (red), Geschiedenis van Holland, 1795-2000, deel IlIa. (Hilversum 2003). Zuurbier, Jan, e.a (red), De lange herfst van 1799, de Russische-Engelse invasie in polder en duin. Uitgave Stichting Herdenking 1799. (Castricum 1998) Kaarten Harger en Pettemer polder, Jan Spruytenburgh (Hendrik de Leth, Amsterdam, 1730) (Regionaal Archief Alkmaar, toegang 0847, inv.nr. 678) Kaart wegens situatie Hondsbossche zeewering, Jan Nierop, 1793. (Regionaal Archief Alkmaar, beeldbank PR1004149) Kadastrale kaarten Groet en Schoorl, 1821, S.G. van Diggelen (Regionaal ArchiefAlkmaar)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 23