z nenweg. Uit zijn kaart valt niet op te maken of ze over of door de dijk liepen. Wel weten we zeker dat het Van Lienenswegje nooit door de dijk is gaan. Waarom zou de BInnenweg dan wel door de dijk gaan? Het was een weg met slechts enkele woningen. Het doorgaand ver keer ging over de Heereweg langs het uiteinde van de dijk. Waarom dan een coupure daar vlakbij? Een verklaring zou kunnen zijn dat, nadat de coupure eenmaal door de Fransen was gemaakt, deze is gebleven. Het volgende moet tevens in dit verband wor den gezien. Jan Nierop, schout van Schoorl en landmeter, was betrokken bij het bestuur van de Hondsbossche Zeedijk. De Slaperdijk in zijn gemeente behoorde tot deze zeewering. Nierop verrichtte in 1793 hoogtemetingen aan de Slaperdijk. Hij constateerde dat de in 1526 aangelegde (en in 1541 verzwaarde) dijk een hoogteverloop had. Aan de duinzijde was de dijk bijna 7 voet hoger dan aan de zijde van de (Oude) Schoorlse Zeedijk. Hij berekende met bewaard gebleven waterstandgegevens dat als de Hondsbossche doorgebroken was in de stormvloed van 1675 het zeewater ter hoogte van de sluis ruim over de Slaperdijk zou stro men, terwijl het dijkgedeelte bij Hargen nog voldoende boven het zeewater zou blijven.12 Was de Slaperdijk in de loop der eeuwen ver zakt, wat meer in de slappe klei- en veengrond en wat minder op de zandgrond? Of was ze indertijd niet goed aangelegd? Nierop wist in ieder geval dat de noodzaak van het dichten van de coupure bij Hargen niet zo groot was. Batterijstelling aan de Oude) Schoorlse Zeedijk, deels in de Hondsbossche Vaart. De graven uit 1799/1800 lagen in per ceel 26, precies onder het getal. uitsnede uit kadastrale kaart Groet, sectie A, 1821, Regionaal Archief Alkmaar) O Q O Q O CQ Is deze coupure in de Slaperdijk door de Fransen gegraven voor hun batterijop- stelling? (foto Henk Stapel, 2005) 12 Kaart wegens situatie Hondsbossche, Nierop, 1793. Hij schreef dit op zijn kaart. Zijn berekening was gerelateerd aan het niveau van ‘volzee’ en het peil van de Schermerboezem. 22

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 22