Na enkele uren met tien vergeefse aanvallen gaf Vandamme de strijd op en trokken de Fransen zich terug naar hun posities bij Schoorl. De Franse verliezen bedroegen 789 man, omgere- Het archeologisch onderzoek Op onderstaand kaartje is de locatie van het onderzoek aangegeven. links Hargervaart en boven Hondsbos- sche vaart (kaart Dautzenberg) De Fransen vochten daarentegen in open terrein. Het was een ongelijke strijd. Al bij de eerste schermutselingen leden de Fransen zware verliezen. Desondanks zette Vandamme de aanval frontaal in met zijn grenadiers. Onder dekking van musketvuur van de eigen fuseliers probeerden ze via het water de Schoorlse Zeedijk te bereiken. De vaart is tegenwoordig 1,50 meter diep. Dat zal in 1799 niet veel anders zijn geweest, want de zoutwaterhaalders uit Petten, de zandschuiten uit Hargen en veerschuiten staken niet dieper dan 1,30 meter. De meeste mensen in die tijd konden niet zwemmen. Mogelijk dacht Van- damme dat zijn lange grenadiers wadend de overzijde konden bereiken. Dertig grenadiers verdronken of vonden de dood door Engels geweervuur of bajonetsteken.8 kend over de lengte van de Schoorlse Zeedijk, gemiddeld iedere zes meter een slachtoffer. Aan de Westfriese Zeedijk vond onder de Bataven onder vergelijkbare omstandigheden eveneens een slachting plaats. Totaal sneuvelden die dag 1759 Fransen en Bataven, terwijl de Engelsen 184 man verloren. Een verhouding van bijna tien op één! vier meter hoog. De Britten dekten zich ach ter de kruin van de dijk. Met de vijftien meter brede Hondsbossche vaart ervoor bevonden ze zich in een bijzonder gunstige positie. In de noordelijkste kuil (spoor 2) lagen twee lichamen op elkaar. De onderste lag op zijn rug, maar de tweede was in neerwaartse posi tie hierop gelegd, wat met het oog op afscheid nemen oneervol is. Dautzenberg schrijft: ‘Er was kennelijk weinig moeite genomen om de lichamen netjes te begraven. Waarschijnlijk zijn de lichamen zo begraven dat het zo weinig mogelijk tijd en moeite kostte.’ Dautzenberg en zijn team onderzochten de kuilen (rood op kaartje) waar onbekenden de skeletresten hadden verstoord en groeven sleuven in verschillende richtingen om vast te stellen of er nog meer graven waren. Dat laat ste was niet het geval. In de sleuven vonden de archeologen wel veel uniformknopen en musketkogels. De resten van de gesneuvelde Fransen lagen op slechts 10 tot 15 cm onder de graszoden. Het terrein is een aantal malen geëgaliseerd, dus is het goed mogelijk dat ze oorspronkelijk dieper waren begraven. 19 Dominique Vandamme stond bekend om zijn gewelddadigheid. Napoleon zelf gaf toe dat hij bang voor hem was, maar vond hem wel onmisbaar. (bron Wikipedia) 8 Dautzenberg, rapport Hollandia Reeks 70116-17.

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 19