15 Rusland en Oostenrijk, maar om uiteenlopen de reden deden ze niet iedere keer mee. De Russen waren op zee vertraagd door slecht weer en tegenwind. Veel soldaten raakten ziek In 1798 besloot Engeland tot een invasie van de Bataafse Republiek. Rusland was bereid deel te nemen. In totaal zou de invasiemacht uit 22.000 Engelsen en 12.000 Russen be staan. Voorbereidingen startten in het voor jaar van 1799 en in augustus dat jaar voer de Engelse invasievloot uit. Op 27 augustus land den ze bij Callantsoog. Bataafse legeronderde len boden heftige tegenstand, maar al spoedig was de kop van Noord-Holland inclusief de stelling Den Helder verloren. Engels-Russische invasie De Franse revolutie van 1789 bracht grote politieke en maatschappelijke veranderingen teweeg in Europa. In Frankrijk werd de stan denmaatschappij bestaande uit drie groepen afgeschaft. Macht en bezit schoven van de gees telijke en adellijke elite naar de burgers. Gelijk heid, vrijheid en broederschap waren de leuzen van de revolutionairen. In diverse landen koes terde de bevolking sympathie voor het nieuwe gedachtengoed, maar tegelijkertijd bestond er angst en weerstand bij de heersende klasse. Ook de Republiek der Verenigde Nederlanden was verdeeld. Nog voor de Franse revolutie kende ons land al een tweedeling in patriotten, aan hangers van de nieuwe verlichtingsidealen, en de Oranjegezinden die alles bij het oude wilden laten met bestuur door de stadhouder en re genten. Een deel van de Nederlandse patriotten was naar Noord-Frankrijk gevlucht na een coup in 1787, die mislukte toen de Pruisische koning met een groot leger zijn zwager stadhouder Willem V te hulp schoot. De Bataafse vloot, ten anker op de Vlieter - de waddengeul waar later de Afsluitdijk werd gesloten - gaf zich zonder een schot te lossen over bij het zien van de Oranjevlaggen naast de Union Jack op de Engelse vloot. De Engel- sen hoopten dat dit zich zou herhalen op land. Amsterdam was het doel en ze verwachtten dat de bevolking tijdens hun opmars de zijde van Oranje zou kiezen. jaren later als vazalstaat van Frankrijk. Engeland zag de verlichtingsidealen als een be dreiging voor zijn eigen op standen gebaseerde maatschappij. Daarnaast betekende de Franse macht een aantasting van zijn internationale positie. Het land werd leider van steeds wisse lende coalities die het opnamen tegen Frank rijk. Tot zijn bondgenoten behoorden Pruisen, vond. De herdenking daarvan heeft geleid tot tentoonstellingen, lezingen en een aantal publicaties. Het meest omvattende boek dat toen verscheen is De lange herfst van 1799, de Russische-Engelse invasie in polder en duin. In deze uitgave van de Stichting Herdenking 1799 belichtten meerdere auteurs de invasie uit verschillende invalshoeken. Van dit boek heb ik gebruik gemaakt, aangevuld met mijn eigen kennis van de lokale geschiedenis. En uiteraard, centraal staat het rapport van de archeoloog Sjeng Dautzenberg en fysisch antropoloog Constance van der Linden. Het Franse gedachtengoed verspreidde zich niet alleen politiek en maatschappelijk; het land begon gebieden te veroveren om zijn idealen uit te dragen. In 1793 vielen Franse troepen geholpen door de patriot Herman Daendels met een legertje van uitgeweken landgenoten het zuiden van ons land binnen. De verovering kwam tot stilstand, maar door de bevriezing van de grote rivieren in decem ber 1794 kon het Franse leger zijn opmars voortzetten en in januari 1795 vluchtte de stadhouder. Het betekende het einde van de Republiek. De Bataafse Republiek ontstond, aanvankelijk nog redelijk vrij, maar enkele Bataafse infanterie in de duinen in 1799. (aquarel Jan Hoynck Van Papen- drecht, ca. 1900, part. bezit)

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 15