z bloedige dag Twintig jaar geleden was het tweehonderd jaar eerder dat de Engels-Russische invasie plaats- 2016. Een jaar later kwamen ze nog een dag terug voor verder onderzoek. Daarna werden de geborgen skeletresten aan een forensisch onderzoek onderworpen door het fysische antropologisch onderzoeksbureau ‘Tot op het bot’. De bevindingen van beide bureaus verschenen in april 2019 in een ruim zestig pagina’s tellend rapport. Scoronlo ont ving het rapport van de gemeente en mocht de resultaten van het onderzoek bekend stellen in haar Jaarboek. Dat gebeurt met dit artikel. 10 september 1799, een Ruim tweehonderd jaar lagen ze daar, vredig in de klei van de Groeter polder. Konden ze nog luisteren, dan hadden ze zomers de mo torbootjes gehoord die van de Hondsbossche vaart de Hargervaart indraaiden op zoek naar een ligplaats aan de Slaperdijk. Of misschien de fietser die tegen een stevige noordwesten wind over de Oude Schoorlse Zeedijk om hoog klom naar de brug met de keersluis. De provincie handelde snel en enkele dagen later stelde het particuliere bureau ‘Hollandia Archeologen’ de skeletresten en enkele andere voorwerpen veilig. Dit bureau uit Zaandijk kreeg van de provincie NH en de Gemeente Bergen (NH) vervolgens de opdracht een inventariserend veldonderzoek ter plaatse te doen. Dat voerden ze uit in het najaar van De rust van deze gesneuvelde Fransen, enfants de lapatrie, werd ruw verstoord door schat zoekers met een metaaldetector. Op zoek naar trofeeën beschadigden ze de graven. Dat gebeurde op een weekend in februari 2016. Gelukkig kwam dit de Stichting Regionale Archeologie Geestmanambocht ter ore die het meldde bij de Provincie Noord-Holland, de eigenaar van het perceel. De opbouw van deze bijdrage is als volgt. Eerst wordt een korte schets van de Engels- Russische invasie gegeven. Daarna bespreken we de indeling van het Franse leger en de toen malige manier van vechten. Vervolgens komt de strijd op die bloedige 10 september ter sprake. We beperken ons tot het gevecht aan de Oude Schoorlse Zeedijk. Dan komen we op de vondsten van de archeologen. We eindi gen met de gevolgen van de militaire activitei ten voor de Slaperdijk. Is daar tegenwoordig nog iets te zien dat herinnert aan de strijd? 14 Vl.n.r. Slaperdijk met Hargervaart, sluis, Oude Schoorlse Zeedijk met Honds- bossche Vaart (foto Henk Stapel, 2020) O Q O Q O CQ

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 14