?Ö1 Gerard Smit foto’s Louis Smak Andere historische graven Op de begraafplaats liggen nog andere opval lende graven van historisch belang. Daarvan is het behoud echter al verzekerd. Het gaat om een graf steen met Russisch orthodox kruis voor zestien Russen die in de Februari revolutie van 1917 hun land ontvluchtten. Op voorspraak van koningin Wilhelmina kwamen ze naar Nederland. Aan de Oorsprongweg kregen ze een huis (nummer 30), waar ze van 1951 tot 1958 verbleven. Omdat ze hier, vooral ’s winters, zo weinig om handen had den, werden ze daarna in Den Haag gehuisvest. Maar in Schoorl werden ze uiteindelijk allemaal begraven. Er zijn ook graven van militairen die in het begin van de Tweede Wereldoorlog aanspoel den. Daar legt de gemeente Bergen ieder jaar op 4 mei een krans. In 2013 is er een herdenkingsmo nument geplaatst voor drie omgekomen joodse inwoners van Schoorl. behoud van de Graftrommel. De opmerking over kindersterfte is gebaseerd een artikel van Frans van Poppel en Kees Mandemakers (2002): Sociaal- economische verschillen in zuigelingen- en kin dersterfte in Nederland, 1812-1912. Bevolking en Gezin, 31(2002), 2, 5-40. Informatie over Marie Joseph Brusse is te vinden in het hoofdstuk ‘Prins der journalistiek’ van Lida Iburg in Hier schijnt de zon. Bronnen Dit artikel heb ik gebaseerd op het rapport dat Anita van Breugel in juni 2020 voor de gemeente schreef over de inventarisatie van de begraafplaats Schoorl, en op de inventarisatielijsten die de eerder genoemde Scoronloleden maakten. Verder heb ik gebruik gemaakt van de artikelen van Wil Janssen in de Uitvaartkrant van 2011 (over de algemene geschiedenis van de begraafplaats) en in hetzelfde blad uit 2012 (over de Russische vluchtelingen). De informatie over de graftrommel ontleen ik aan een brief die Pieke van Doorn-Witteveen schreef over het herstel van de trommel namens het restauratieteam van de Nederlandse Stichting tot De krans was ten tijde van de vondst in slechte staat. Toenmalig wethouder Jan Houtenbos zorgde ervoor dat de trommel gerestaureerd kon worden in het graftrommelmuseum in Veenhuizen (Drenthe). Daar zijn de negen ontbrekende porseleinen bloemen nagemaakt en teruggeplaatst. De strik is opgepoetst, waardoor het gele koper weer is te zien. Ook de zinken bladeren zijn bijgewerkt, evenals de binnenkant van de trommel. Met een grafiet- stift is de tekst weer wat opgehaald. De trom mel ziet er nu weer puik uit. Hij zal te zien zijn in een vitrine aan de gevel van het oude baarhuisje. Dat baar- of lijkenhuisje, dat de ingang van de oorspronkelijke begraafplaats markeerde, is op zichzelf ook bijzonder met zijn zeldzame Oestgeester dakpannen. 13 graf van zestien Russen vier graven van in WOII omgekomen militairen herdenkingsmonu ment voor drie omgekomen joodse inwoners van Schoorl

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 13