F* x z Graftrommel En dan was er nog een heel unieke vondst: de graftrommel bij graf293 van de op 28-jarige leef tijd in Canada overleden en hier begraven Teunis Noot. Voor zover bekend de enige bewaard gebleven graftrommel in de BUCH gemeenten. Z Tussen 1870 en 1940 werden in veel Europese landen graftrommels geplaatst. Nederland telt nu nog zo’n duizend van dit soort gedenkte kens. Het zijn doorgaans met een glasplaat afgedekte metalen trommels met een gift voor de overledene. Vaak in de vorm van een bloemenkrans met bloemen van porselein, en met metalen bladeren. Zo’n krans ligt ook in de trommel voor Teunis Noot. Zo’n blijvende bloemenkrans diende ook een praktisch doel: het ontsloeg de nabestaanden van de plicht om ieder jaar nieuwe bloemen te leggen. 4 Ensemble Ook is gekeken wat de afzonderlijke grafste nen bijdragen aan het beeld van de begraaf plaats als geheel. In Schoorl is dat het gebruik van grijs Belgische hardsteen, en de vele stenen met ‘oortjes’ (acroteria) waaraan bloemen kransen werden gehangen. 5 Zeldzaamheidswaarde Tot slot kan de individuele grafsteen van waarde zijn, omdat het een uniek exemplaar betreft. Zoals het ‘absolute topstuk’ 217 dat als volgt door een van de onderzoekers is beschreven: ‘Grafmonument van Belgisch hardsteen bestaande uit een klassiek timpaan op zuilen met ionisch kapiteel, rustend op een rustica basement. Tussen de zuilen een mar meren tekstplaat met verdiept aangebrachte letters. In het timpaan een rozentak. Cen traal in het basement een vlinder. De tekst is aangebracht met verdiepte, zwart geschilderde letters 12 steen met treurboom, vlinder en rupsje stenen met ensem- blewaarde graf van Teunis Noot metgraftrom mel en plaatsing op 17-07-2020 van de gerestaureerde graftrommel op de westelijke gevel van het lijkenhuisje O H Hit;

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 12