olijftak 3 Symboliek Het derde waarderingscriterium betreft de gebruikte symbolen. Symbolen trefje vooral aan op stenen tussen 1850 en 1940. Op de Schoorlse begraafplaats zijn veel grafstenen met treurboom, rups en vlinder. Een combi natie die hier meer voorkomt dan elders. Het was de taal die iedereen destijds begreep. Rups en vlinder staan voor de transformatie van het leven, de treurboom voor het verdriet van de nabestaanden. Het lijkt de taal van de nuch tere Noord-Hollander: er is verdriet, maar ook verlossing. Ook de palmtak - symbool voor vrede en overwinning - was in Schoorl een geliefd symbool, evenals de zon, de duif, en de al of niet geknakte roos. Een ander teken van ambachtelijkheid zijn de hergebruikte stenen. Dat gebeurde soms door de steen om te draaien en aan de andere kant opnieuw te bewerken, of door een glazen of marmeren plaat over de oude steen te plaatsen. 2 Ambachtelijk Ambachtelijkheid is het tweede criterium dat werd gebruikt om de cultuur-historische waarde te kunnen bepalen. Het gaat dan om de techniek waarmee de steen is bewerkt en de stijl waarin dat is gedaan. Is er bijvoorbeeld sprake van handmatige sierbewerking met steenbeitel en klopper voor een geribbeld oppervlak? Of werkte de steenhouwer met een bouchardeerhamer om putjes in de steen te maken? Zijn er ruw gehakte delen op de stenen aangebracht, het zogenaamde rustica? Of is er sprake van een bijzonder lettertype, zoals bijvoorbeeld bij de graven van de familie Peeck? Zijn er afbeeldingen te zien? Foto’s? Of andere versieringen? Of is er misschien sprake van een afwijkende, asymmetrische, vorm? En heeft de steenhouwer misschien ook zijn eigen (firma)naam in de steen gehakt? Een voorbeeld van een graf dat van belang is, omdat het verwijst naar een historische gebeurtenis, is graf 130, van Maartje Oost- wouder. Zij is in Kamp Schoorl opgenomen geweest omdat zij ziek was. De barakken wa ren vrij en een ziekenhuis was ver weg. Kamp Schoorl was het eerste Duitse internerings- en concentratiekamp in Nederland. speels sierlijke Art Deco lettertype dat is gebruikt wijst op een opgewekte persoonlijk heid. Als je even stil staat bij zo’n steen besefje de waarde van het hele conserveringsproject. 11 ambachtelijk en zeldzaamheidswaarde: graf van Hendrik Kuiper en Aafje Spaans palmtak met acroteria om lauwerkransen aan te hangen) symboliek: vlinder, onsterfelijke ziel ondergaande zon

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 11