Het lijkt erop dat in de begintijd alleen nota belen het geld hadden om hier een grafsteen te kunnen betalen. Dat werd later anders. In graf 59 ligt het ‘Hoofd der School Te Groet’ -Klaas Schippers. In hetzelfde grafligt zijn tweeling broer Cornelis Gerard, die precies een maand na Klaas overleed op 22 juli 1892. Van twee andere broers staat ook het beroep vermeld. Ook zij stierven vlak na elkaar. Het gaat om Klaas en Jan Zwakman. Klaas stierf op 25 maart 1928 en was koster van de Neder lands Hervormde Kerk in Groet. Zijn drie jaar oudere broer Jan stierf twee maanden later op 5 juni. Hij was koster van de Nederlands Hervormde Kerk in Schoorl. Z Z vanaf het duin bij Camperduin met de hand op de pet over zee staart, dat, niet toevallig, de strandvonder heet. In het volgende grafligt oud-burgemeester van Petten (1843 - 1857) Teunis van Asperen. Daarnaast, op nummer 8, is het grafvan Chris tina Catharina Jelgersma, grondlegger van de Jelgersma - van der Hoop Stichting. Op de steen is een keramieken fotoplaatje van haar aangebracht. De grote vernieuwer van de Nederlandse journalistiek, naar wie de jaarlijkse prijs voor het beste Nederlandse journalistieke boek is vernoemd, Marie Joseph Brusse, ligt begra ven in graf 392. Hij is vooral bekend om zijn jongensboek Boefje, dat ook tot toneelstuk is bewerkt, en dat later nog is verfilmd. Hij schreef persoonlijke verhalen over de oor log in de Balkan en publiceerde feuilletons over het leven van zeelieden en prostituees in Rotterdam. De laatste jaren van zijn leven woonde hij met zijn gezin in Groet. Bij de drie vrouwen die hij trouwde kreeg hij allemaal zonen, die ook weer bekend zijn als journalist, schrijver of acteur. Zijn zoon Peter schreef een biografie over hem: Onder de mensen. M.J. Brusse 1873-1941, journalist. Je vraagt je misschien even af wat de nabe staanden daarmee wilden zeggen. Zagen ze Brusse als een bangerd? Nee, onmogelijk. Want ook als je niets van Brusse weet, zie je aan de symbolen die in de steen staan gegra veerd - een zonnebloem, een uil, een vlinder en een opvliegende duif -, dat het ging om iemand met levenslust, iemand die zijn hoofd naar het licht keert, een wijs man. Ook het Het graf van Rie, zoals Brusse onder vrien den werd genoemd, is ook een van de negen ‘absolute topstukken’. Als je er langs loopt, zou je dat niet meteen zeggen: een vale steen, met twee inkepingen, en een vervaagde tekst. Kijk je beter, dan zie je dat er een spreuk in de steen is gegrafeerd: ‘Een mens lijdt dikwijls ’t meest/ door ’t lijden dat hij vreest/ en nimmer op komt dagen./ Dus heeft hij meer te dragen/ Dan God te dragen geeft.’ De zerk is ontwor pen door John Raedecker. ■U;' -...i; 1 O H Jan Zwakman en Maartje Bleek Cornells Gerard- en Klaas Schippers de graven van: Christina Jelgersma 10 -'7

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2020 | | pagina 10