De Schoorlse busondernemingen 2 w O 2 w 2 D Toen Jaap de Jong in 1881 in Enkhuizen werd geboren was er nog geen sprake van autobus sen. En ook toen hij twaalf jaar werd en hij als oudste van zes zusjes en een broer mee moest helpen de kost te verdienen voor het gezin, was de autobus nog niet in gebruik. Wel was er al een ander, toentertijd nog zeer modern, vervoermiddel, n.l. de stoomboot. En juist deze stoomboot, leverde hem zijn eerste inkomsten, daar hij gedurende verschillende jaren als machinist op de boot van Enkhuizen naar Stavoren heeft gevaren. Toch zou het varen hem niet voldoen en zo komt het dat we dezelfde Jaap de Jong enige jaren later als smidsknecht aantreffen in Dirkshorn. In 1908 neemt hij de smederij van Martinus Hoebe in Schoorl over wel zeer groot dat een ervan op de hierboven genoemde plaats heeft gestaan. In 1911 echter zou de oude smederij verdwijnen en Jaap de Jong liet er een groot nieuw gebouw voor in de plaats verrijzen. Dit pand, dat qua uiterlijk niet zo erg veel is veranderd, is sindsdien van binnen zoveel verbouwd dat het toch wel even aardig is om de oorspronkelijke indeling nog eens te beschrijven. Helemaal aan de zijde van de Paardenmarkt op de plaats van het oude huis annex sme- drij van Hoebe, liet Jaap de Jong de smederij bouwen, terwijl daarnaast (hoge deel in het midden) een winkeltje met huishoudelijke artikelen en fietsen kwam. Het rechtergedeelte werd woonhuis met een tuintje er voor. Twee jaar nadat dit voor die tijd toch wel Smid in de smederij aan de Paardenmarkt Deze smederij was gelegen aan de Paarden markt tegenover het café 'De Rustende Jager' en, om precies te zijn, op de plaats waar we nu de speelgoed- en boekwinkel van Alphons Leysen vinden. Deze smederij zal al zeer oud geweest zijn, want al in 1555 waren er in Schoorl vier smederijen en de kans is toch zeer grote pand was gebouwd en dus in 1914, kwam Cor Hopman als smidsknecht, ook al weer direct vanaf de schoolbanken, bij Jaap de Jong in dienst. Deze Cor Hopman zou vanaf die tijd het bedrijf trouw blijven en toen Jaap de Jong dan ook zijn garage in 1946 overdroeg aan zijn zoon Johan werd Cor Hopman be loond in de vorm van medefirmant. 8 pi w Q 2 O <~r> CQ Rechts de smederij van Hoebe (Heereweg 6) langs de Paardenmarkt

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 8