hier kwamen. Er is natuurlijk wel een verschil; de Hondsbossche Duinen zijn niet door verstuiving ontstaan en zijn ook kalkrijker omdat het zand uit de zee nog sporen bevat van schelpen. Het zal nog lang duren eer dat verschil met de Schoorlse Duinen wegvalt omdat het kalk uitspoelt, maar in de ontstaansgeschiedenis van onze duinen is dat maar een korte tijd! De kustlijn is hier vaak verschoven en het land achter de duinen onder- gestoven, waardoor er onder het zand nog talloze sporen verborgen zijn van vroegere bewoning. Er is nu een discussie gaande over de kap van dennen. Zelf hou ik van het open duin met de weidse vergezichten en het levende en veran derende landschap. Ook is het het grootste kalkarme duinmassief in de wereld dat nog kan stuiven na enkele ingrepen, zoals de kap van een relatief klein gedeelte van de aange plante en zelf ontstane dennenbossen. In dit artikel heb ik geprobeerd om het een en ander in historisch perspectief te plaatsen. Dui zenden jaren was hier open duin met hier en daar wat lookout, de Romeinen hebben twee duizend jaar geleden het konijn en waarschijn lijk de den hier gebracht, die pas de laatste 150 jaar in onze duinen geplant werden om ons te beschermen tegen het zand en na het kappen, als stutten te dienen in de mijnen. Veel hebben de dennen niet opgebracht in de Houtvesterij Alkmaar, daarvoor groeiden zij te langzaam. De laatste overgebleven vraag was hoe het kwam dat de duinen hier zo hoog zijn. Ik denk zelf dat het komt omdat al vanaf eind 1700 de binnenduinrand beplant was met eiken hakhout en zo het stuiven tot stilstand kwam. Juist doordat die duinen begroeid waren kon het zand er achter blijven 'steken' waardoor de duinen steeds meer in hoogte groeiden. Je ziet hetzelfde gebeuren bij de Baaknolweg naast de Hargerplas; de dennen worden overstoven en het duin daarachter groeit. Ik heb een foto uit 1998 en een recente naast elkaar gelegd zodat het proces goed te zien is. 77 Stuiftuil in de Hargerplas 1999 en zelfde stuiftuil, maar dan in 2015, op de achtergrond is te zien dat het duin in het midden hoger is dan in 1999 door stuivend zand dat achter de dennen neervalt, foto's P Weeda

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 77