meer (1963) en de Pirolavallei (1991) waar zelfs te zien is dat de meertjes op verschillende hoogte liggen. Zo kon daar weer een vocht- minnende vegetatie ontstaan en hoort men in het voorjaar veel rugstreeppadden. Het water wemelt in die tijd van de eitjes en larven van de padden, kikkers en salamanders. De grootte van deze meertjes varieert ieder jaar doordat het grondwaterpeil in natte jaren hoger is. Het water van de zoetwaterbel stroomt on dergronds naar de duinranden weg. Waar het water aan het oppervlak komt is deze stroming goed waar te nemen. Aan de zeekant is dit vooral te zien bij Camperduin, waar de lagune volstroomt met zoet water. Ook bij Hargen aan Zee zijn vooral 's winters natte plekken op het strand te zien, waarschijnlijk omdat daar een veenpakket onder het zand ligt. Deze plekken bevriezen ook eerder dan het zeewater. Duinrellen Langs de binnenduinrand stroomde het water vroeger ondergronds en via beken weg naar het lager gelegen land. Sinds het intensieve ge bruik door de landbouw zijn bijna alleen nog gegraven afwateringen over, de zogenaamde duinrellen. Het water kwelt op in greppels, waarna het uitstroomt in de rellen (tot 1m breed) om vervolgens uit te monden in de poldersloten. Dit water bevriest 's winters Duinrel in het bijna nooit, omdat het stroomt en een con- Hargergat stante temperatuur heeft van ongeveer 10°C. De bekendste van deze duinrellen is het Har gergat, ook langs het fietspad door de polder van Groet naar Schoorl zijn deze duinrellen te herkennen aan het stromende water. Achter Catrijp stromen een aantal van deze duinrel- len samen in de Catrijpermoor die uiteindelijk in het Noordhollands Kanaal uitmondt. Op plaatsen waar kwelwater uit de grond komt, zoals aan de rand van een duinmeertje of aan het begin van een duinrel, is vaak een olieachtig vlies te zien van ijzerbacteriën. Het ijzer in het grond water is a&omstig uit de humuslaag en spoelt met het regenwater in de bodem. In de duinrel- len is dit vaak als een roestkleurige neerslag op de kale zandbodem te zien, aan de randen van de duinmeertjes en nu ook de lagune, is het zand meestal nog een tijd lang bruin gekleurd. Tot slot Uiteindelijk heb ik antwoorden gevonden op de vragen die het landschap bij mij opriepen en hier verwoord. Het zand is met het landijs in de voorlaatste ijstijd hier gekomenIk was dan ook blij verrast dat bij het opspuiten van de nieuwe Hondsbossche Duinen er stenen op het nieuwe strand achterbleven. Het zand kwam uit dezelfde lagen als waarvan onze duinen zijn ontstaan! Soms bleken het wel heel grote stenen en die werden weer opgeruimd, maar nog steeds liggen er stenen op het strand tussen Hargen aan Zee en Petten die meer dan 150.000 jaar geleden 75 Roestkleurige verkleuring in de lagune, Camperduin

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 75