luinmeertjes Er zijn veel meer dennen aangeplant dan nodig waren voor het tegenhouden van het zand, enerzijds in de het kader van de werkverschaf fing, maar zoals op de kaart uit 1936 staat: de boswachterij Schoorl was onderdeel houtvesterij Alkmaar. Het dennenbos was ook aangeplant voor de productie van hout. De perceptie van natuur was toen ook heel anders dan nu: grond moest gebruikt worden, overal waren er tuintjes langs de binnenduinrand. In de jaren vijftig van de vorige eeuw werd er zelfs afval gestort in de huidige Pirolavallei, later stond er zelfs een mobiele asfalt fabriek. De zoetwaterbei Om de geschiedenis van het ontstaan van de Schoorlse Duinen beter te begrijpen vertel ik ook iets over het water in onze duinen. In de zeebodem en onder de duinen en polders zit zout water. Per jaar valt er een laag water van ongeveer 75 cm neerslag. Dit water verdwijnt op verschillende manieren in het milieu. Een klein deel verdampt meteen, de rest zakt in de zanderige duingrond. Al dit water hoopt zich op tot een zoetwaterbel die op het zoute water diep in de grond drijft. Van het water dat in de grond zakt wordt ongeveer de helft opgenomen door de planten en bo men, en verdwijnt zo weer in de lucht. Vooral naaldbomen verdampen op deze manier veel water. Uit onderzoek in het duingebied is gebleken dat vrijwel onbegroeid zand het regenwater voor bijna 80% doorlaat, begroeid met loofbos voor 40% en met naaldbos 10%. Een deel van het water dat in de grond zakt vult de voorraad grondwater aan, de rest stroomt aan de randen van het duin weg. Sinds het ontstaan van de jonge duinen, 1.200 tot 1.000 jaar geleden, is er zo een grote ondergrondse voorraad zoet water ontstaan die op sommige plekken bijna 100 m diep is. Daaronder bevindt zich water dat onder invloed van de zee zout is geworden. Het on dergrondse water heeft de vorm van een bel, omdat het zoete water lichter is dan het zoute water en het er als het ware bovenop drijft. Daarnaast speelt de capillaire werking van het duinzand een rol, waardoor de bovenkant van de zoetwaterbel in afgezwakte vorm de hoogte van het duinterrein volgt. In het midden van het brede duinmassief van de Schoorlse Duinen, bij het Vogelmeer, bereikt de zoetwa- terbel een hoogte van zo'n 10 m boven NAP, naar de randen neemt de hoogte af. Waar de duinen zijn uitgestoven tot op het grondwater ontstaan meertjes en natte duin valleien. In de loop van de vorige eeuw is het grondwaterpeil tussen de 1 en 3 meter gezakt waardoor een aantal van deze meertjes en de natte duinvalleien verdwenen. Deze daling werd veroorzaakt door bebossing, verlaging van het polderpeil, het a&alven van de kust, zandwinning aan de binnenduinrand en door onttrekking van drinkwater. Op een aantal plekken komt het zoete water weer boven het maaiveld, doordat de beheerder het duin tot iets onder het gemiddelde grondwaterniveau heeft afgegraven, bijvoorbeeld bij het Vogel- zee lagune duirirel zoet water polder zoutwater 74 Schematische kaart van de doorsnede van de duinen

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 74