Groet werd bijna geen zand gewonnen, maar de beide zandvaarten liepen voor een deel door de gemeente Groet. Nog steeds zie je de sporen van de zandafgravingen in de duinen achter Hargen en Schoorl. Achter het Buiten centrum Schoorlse Duinen in Schoorl kan je de grote inham zien, waar werd weggehaald. In Hargen zijn dat de huidige Pirolavallei, de voormalige Hartjesnol en de Paardenhemel, nu het Groeter zandgat. Het zand werd met paard en wagen vervoerd, later over een smal spoor, eerst wagons door paarden getrokken en vanaf 1921 door een benzine locomotief. Het zand werd gebruikt om grachten te dem pen en in Schoorldam voor de fabricage van stenen. Na 1957 werd het zand per vrachtauto vervoerd, het spoor in Hargen werd verwij derd en de brug over de Hargervaart gesloopt. Van het spoor in Schoorl is niets meer te zien, maar in Hargen zie je nog steeds het tracé als dijkjes, die overigens werden verlegd naarmate men dieper het duin in trok. Een tweede spoorlijn heeft dienst gedaan om basaltblokken te vervoeren van de Nieuwe Vaart (nu Hargervaart) naar het strand en liep uiteindelijk door tot voorbij Schoorl aan Zee, iets ten noorden van Paal 30. Het spoor liep gedeeltelijk ten zuiden van de Hargerzeeweg, nog steeds ligt daar een enorm brok basalt dat waarschijnlijk van een kar is gevallen. Henk Snip heeft in het periodiek van Cultuur historische Vereniging Scoronlo in maart 2006 een artikel gewijd aan het blok basalt en de directe omgeving. Bij het bestuderen van oude kaarten van de Schoorlse Duinen kwam ik de VVV kaart tegen van 1930, daar stond het zandspoor op, maar nog niet het werk spoor van Rijkswaterstaat (die is vlak daarna pas aangelegd). Op de kaart is duidelijk het gebied achter de huidige Bokkesprong te zien, de Zandmennerij in Hargen, de andere zandafgravingen zijn van latere datum. Toch stonden er twee vreemd omrandde stukken; het Hargerheideveld en de Hargerplas. Ik heb heel lang aangenomen dat ook dat zandafgra vingen waren, maar niets is minder waar. Uit het artikel van Henk Snip 'Een blok basalt' in het periodiek van Scoronlo, nummer 29 van maart 2006, blijkt dat daar, in ieder geval in het Harger heideveld, een boswachterswoning gepland stond. Die woning en de bijbehoren de akker zijn er nooit gekomen; in 1919 zijn zij beplant met dennen. Uit de nalatenschap van Joost Hak heeft Scoronlo o.a. een foto kopie van de beplantingskaart uit ongeveer 1936 van SBB, ook daarop is te zien dat beide percelen in 1919 beplant zijn. De kaart laat heel mooi zien waar en wanneer er beplant is in de Schoorlse Duinen tot 1937, de oudste percelen bos dateren uit 1870. Bosaanplant Als je oude kaarten van Schoorl en omgeving bekijkt valt op dat de duinen meestal slecht worden weergegeven, vaak zijn het niet meer dan een rij zandgol^es zonder enige namen. Op de kaart in 16 bladen van Jan Jansz. Dou uit 1680 worden wel de vlaktes genoemd, waarschijnlijk omdat die stabieler waren dan de steeds verschuivende paraboolduinen. Het duurde tot de militaire kaart uit 1830 dat ook de 'blinkerds' (hoge duinen) ingetekend werden. Het enige duin dat waarschijnlijk al eerder op kaarten stond was het Camper duin, dit duin was een bekend baken voor zeelie den, zoals te zien is op de kaart van Lucas Jans Wagenaar uit 1583. Bij de 'Zeeslag bij Kam perduin' in 1797, twee jaar voor de invasie van de Engelsen en Russen in 1799 werd dat duin zo bekend dat er zelfs een plaatsje in Australië naar vernoemd werd. De duinen werden al vanaf 1667 beplant met helmgras om het stuiven tegen te gaan, ook heide en takken werden in stuifgaten gelegd Topografische kaart uit 2016 met daar over de kaart uit het artikel van R. Boer CBmperdjuJn AMP 72

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 72