'Maar dat hinderde niet. Hoe meer er groeide, hoe meer plezier de beide Sterken in het werk kregen en hoe meer tijd en werk ze voor het volgende paneel over hadden", aldus Van Wigcheren. Het werd een sterk verticaal gerichte composi tie waarbij een 'zoete' uitstraling van een moe der met kind werd vermeden. De traditionele voorstelling van heiligen, zoals die in de ne gentiende en twintigste eeuw in neo-gotieke stijl in roomskatholieke kerkgebouwen werd uitgebeeld, maakte hij ondergeschikt aan zijn hele compositie. Een indrukwekkend kunst werk waarop niet alleen Thijs Sterk maar ook het schoolbestuur van 'De Meeuwenhorst- school' buitengewoon trots was. Totdat op een dag in 1993 de slopershamer arriveerde. Hoe kon dat zomaar gebeuren? De tijd was er rijp voor, want in de jaren negentig werden meer kunstwerken in glas en lood of als schil dering op muren ondoordacht afgebroken omdat men van mening was dat ze niet meer in de moderne tijd, met andere opvattingen over vormgeving, pasten. Zo ook het kunst werk van Thijs Sterk. Wel lichtte het bestuur van de 'Meeuwenhorstschool' de familie van de kunstenaar en de gemeente Schoorl tijdig in. Lambert Quant, in 1993 de toenmalige burgemeester van Schoorl, weet zich het be richt nog goed te herinneren. "We reden met een vrachtwagen naar Noord- wijkerhout en het raam werd, zo goed en kwaad als het ging, gedemonteerd en ver volgens op de werf van de gemeente Schoorl opgeslagen in afwachting van een nieuwe bestemming. Dit alles in overleg met de we duwe van Thijs Sterk, die in 1982 was overle den. De jaren daarna is overwogen om 'Maria met Kind' een plek te geven in een eventueel nieuw te bouwen gemeentehuis. Dat is er helaas nooit van gekomen. Onze gemeente fuseerde met Bergen en Egmond en de rest is geschiedenis." Arian de Rijk, secretaris van de cultuurhistori sche vereniging Scorenlo, liet het er niet bij zit ten en startte een onderzoek. Lagen de panelen misschien nog ergens in een of andere loods of in het depot van museum Kranenburgh? Was het werk ooit gearchiveerd? De Rijk: "Tot op de dag van vandaag is er geen enkel spoor van te vinden. Helaas moeten we aannemen dat het glas-in-betonraam inmiddels werd vernietigd. Ook al omdat tijdens de sloop in Noordwij- kerhout en tijdens het transport naar Schoorl onherstelbare beschadigingen zijn opgetreden. Een samenloop van omstandigheden waaraan niemand schuld had." Ook al heeft de schrijver van dit artikel 'Maria met Kind' nooit gezien, hij moet nog vaak aan Thijs Sterk denken. Dat komt omdat er bij hem thuis een schilderij van hem hangt met de titel SintMaartenmeisje'. Het ademt de sfeer uit de nadagen van de Bergense School. Omdat het op het noorden hangt, blijft de lampion altijd branden. Het is het werk van een toch wel onbekend gebleven meester. Dat zou anders geweest zijn als 'Maria met Kind' de overtocht had overleefd en een pontificale plek in de inmiddels samengevoegde gemeen te Bergen had gekregen. Jan Hopman voor meer informatie over Thijs Sterk: www.thijssterk.nl aankomst en lossen van het glasinlood bij de RK ULO 'Leeuwenhorst' 6

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 6