lijk berken, elzen en wilgen. In de Schoorlse Duinen waren dit waarschijnlijk lage bosjes, zoals er nu nog staan bij de splitsing Schoorlse Zeeweg en Dr. van Steijnweg en langs de Har- gerstrandweg. Kleine riviertjes voerden het regenwater af naar zee en het veen ten oosten van de duinen. De duinstreek werd intensief bewoond en bewerkt en de bewoners kapten veel van de bossen voor brand- en bouw- hout. Nadat de Romeinen rond het begin van de jaartelling het konijn naar Nederland brachten, werd de populatie onnatuurlijk hoog gehouden voor de jacht, met als gevolg overbegrazing. Zo kreeg de wind vrij spel in de duinen. Ook de hevige stormen zorgden voor het op gang komen van de grote zand verstuivingen die eeuwen zouden aanhouden. Doordat de kust verder a&alfde werd het on derwaterprofiel van de kust steiler en kwam er fijn zand vrij voor de duinvorming. Doordat er meer werveling ontstaat bij een steile kust, spoelt er fijn zand op de stranden dat mak kelijk landinwaarts stuift. De jonge duinen begonnen zich te vormen. Het ontginnen van de veengebieden achter de duinen zorgde voor een daling van het grondwaterpeil, waardoor de duinen verdroogden. Stormvloe den veroorzaakten ook grote overstromingen in de venen achter de duinen en de kop van Noord-Holland werd weer één groot wadden- gebied, zo werd het noodzakelijk om dijken te bouwen tegen de zee die met elke vloed vanuit het noorden binnendrong. Langs de binnenduinrand werden lage dijkjes aangelegd om de droogvallende kwelders voor landbouw te kunnen gebruiken, veelal onder beheer van de abdij in Egmond, die oude dijkjes zijn later gebruikt om er wegen op aan te leggen. Aan het eind van de 14e eeuw verzandde het Zijper zeegat, maar tijdens de St. Elizabeths- vloed van 1421 overstroomden weer grote delen van Noord-Holland. Petten verdween voor een groot deel in zee en zonder succes werd er een zanddijk gelegd om het Zijper zeegat weer te dichten. De smalle duinreep tussen Camperduin en Petten verspoelde, de zee drong binnen en er werden tevergeefs verschillende dijken gelegd die telkens weg sloegen tot het tracé van de huidige Honds- bossche Zeewering uit 1796. Deze dijk werd steeds verhoogd en versterkt, in 2014 is er uit eindelijk, in het kader van de 'Zwakke Scha kels' in de Nederlandse kust, een duinenrij aan de westkant van de Hondsbossche Zeewering aangelegd. De Slaperdijk werd tussen 1526 en 1528 aangelegd als tweede waterkering. Langs de Slaperdijk liep aan de westkant een trekvaart vCynv: Zeekaart van Lucas Jans Wagenaar uit 1583 collectie San- derus antquariaat, Gent 69

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 69