Ongeveer 3.500 jaar geleden vormde zich aan weerskanten van het naar het noor den opschuivende zeegat een tweede brede strandwal, hierop liggen nu Alkmaar, Heiloo, Limmen, Heemskerk en Beverwijk. Aan de noordzijde van het zeegat ontstonden ook de oost-west gerichte haakwallen zoaldie waar nu Bergen ligt. Het waddengebied in het noorden verzoette en werd met veen begroeid, vooral na de definitieve sluiting van het zeegat van Bergen. Duizend jaar later ontstonden er strand vlakten waarin kreken stroomden tussen de strandwallen, die op verschillende plaatsen onderbroken werden. De belangrijkste ope ning was het Oer-IJ, het mondingsgebied van een noordelijke tak van de Rijn. Zo ontstond een aanéén gesloten strandwal waarachter de delta van het Oer-IJ zich ontwikkelde. Rond deze tijd vestigde de mens zich definitief in onze regio, zij legden akkers aan op de strand- wallen. Iedere winter werden deze akkers weer overstoven, juist doordat de bodem verstoord werd door de aanleg van die akkers. Meestal kon men maar een paar jaar gebruik maken van die akkers, voor zij volkomen bedolven werden door het stuifzand. Ruim 1000 jaar geleden stoofhet Oer-IJ voorgoed dicht en de zee drong vooral ten noorden van Camper duin steeds verder binnen. Het begin van de Zijpe ontstond. De hele kuststrook was begroeid met bos, op de duinruggen meest eiken en beuken, in de lagere gedeelten groeiden voorname- 3.500jaar geleden, de zeespiegel ligt 3 meter lager dan nu 2.500jaar geleden, de zeespiegel ligt 2 meter lager dan nu. Het Zeegat van Bergen is dicht gestoven 1.200jaar geleden, de zeespiegel ligt 1,2 meter lager dan nu 1.900jaar geleden, de zeespiegel ligt 1,5 meter lager dan nu

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 68