Tijdens het Weichselien (116.000 11.700 jaar geleden) was de onder grond bijna permanent bevroren, maar het landijs heeft Nederland niet bereikt. In de korte zomers schuurde het smeltwater diepe dalen in de ondergrond, 's winters ontstond een ijswoestijn waar weinig groeide. Hier door kon de wind veel van het zand verstuiven. Na die laatste ijstijd, zo'n 11.000 jaar geleden brak er een warmere tijd aan, het ijs trok zich terug naar het noor den. De gletsjers en ijskappen smol ten, waardoor de zeespiegel zeer snel steeg, meer dan 1 m per eeuw. De zee vulde eerst het diep uitgesleten bek ken ten zuiden van de lijn Texel- Wie- ringen-Gaasterland. West-Nederland was toen een getijdengebied, vergelijk baar met de Waddenzee van nu. Rond 6.000 jaar geleden bereikte de Noordzee haar meest oostelijke posi tie, de kilometers dikke ijskap langs de Hudsonbaai in Noord Amerika smolt als laatste weg en de zee steeg nog maar 15 cm per eeuw en vormde daar strandwallen door het opstuiven van op de stranden opgedroogd zand. Het zand en klei kwam uit het deltagebied van de Rijn en de Maas, uit de (zuidelijke) Noordzee (kalkrijk) en van de afslag van de noordelijke kustboog (kalkarm). De zee steeg minder snel dan dat er zand en klei werd aangevoerd; de kustlijn sloot zich en langs de randen ontstonden moerassen omdat de afwatering van het gebied achter de strandwallen steeds moeizamer verliep. Uiteindelijk breidde het veen zich uit totdat het Nederland grotendeels bedekte. Ruim duizend jaar later waren er nog maar twee openingen in de kust van Noord-Holland: het Oer-IJ en het Zeegat van Bergen. Ook langs de randen van het zeegat van Bergen ontston den strandwallen, de getijdegeul was soms 10 km breed en had talrijke zijgeulen waarin bij vloed zand en klei werd aangevoerd wat bij eb deels achterbleef en zo een dikke laag vormde. Deze laag bedekte het eerdere veen, dat ook af en toe weggespoeld werd. De bodem van het achterland werd hierdoor opgehoogd en voor de getijdenstroom steeds minder toegankelijk, waardoor het zeegat zich vernauwde. De kust lag 5 tot 10 km verder in zee dan tegenwoordig. 6.000jaar geleden, de zeespiegel ligt 7 meter lager dan nu, de pijlen geven de herkomst van het sediment aan 4.750jaar geleden, de zeespiegel ligt 5 meter lager dan nu. Het Zeegat van Bergen en daar onder het Oer-IJ zijn duidelijk te zien 67

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 67