k Het ontstaan van de Schoorlse Duinen Levend landschap Tussen de Hargerzeeweg en het parkeerter rein Hargen aan Zee ligt een dagrecreatieter rein in de Schoorlse Duinen, de Hargerplas. Vaak wandel ik daar, met of zonder hond, en zie ik de veranderingen in het landschap. De stuifduinen veranderen daar bijna per dag. Je kan er prachtig zien hoe de duinen groeien en weer weggeblazen worden. Het zand blijft achter de vegetatie hangen en stuift weer weg bij een storm. Als er ergens een nieuwe stui&uil is ontstaan, zie je vaak aan de bin nenkant randen met een andere kleur, soms zelfs bijna zwart. Mijn nieuwsgierigheid is dan meteen gewekt, zijn dit oude humuslagen? Zijn er sporen van vroegere bewoning? Hoe kan het dat er onder het zand veen en akkers liggen, zo dicht bij de zee? Zelfs op het strand zijn soms sporen uit het verleden te zien. Het hele duingebied van Schoorl roept vragen bij mij op, waarom is er zo'n groot verschil tussen de duinen hier en de duinen van Schouwen die ik uit mijn jeugd ken? Wat maakt dat deze duinen zo breed en hoog zijn en hoe komt het dat het zand hier kalkarm is en er bijna geen duindoorn voorkomt Het is een levend land- schap waar goed te zien is dat natuur en leven veranderen, maar hoe zijn ze ontstaan? Mijn interesse voor dit onderwerp is vooral ontstaan nadat ik in 1993 in het Hargergat kwam wonen, een voormalige zandafgraving aan de rand van de duinen ten westen van Groet en sinds 1993 een natuurgebied van Staatsbosbeheer (SBB). Voor mij had het wo nen in dit natuurgebied de consequentie dat ik mijn interesse voor de natuur en deze om geving wilde delen. Zodra ik de mogelijkheid had, heb ik de gidsencursus van het Instituut voor Natuureducatie (IVN) gevolgd. Tijdens deze cursus werd niet alleen naar de verschillende soorten in de natuur gekeken, maar vooral naar de samenhang, ook in histo risch perspectief. Als eindpresentatie heb ik, samen met twee andere cursisten een excursie verzorgd rond het Hargergat en met hen de allereerste versie van dit artikel geschreven. Tijdens de gidsencursus en later om de vele excursies die ik in het gebied verzorgde meer inhoud te geven, heb ik mij verdiept in de geschiedenis van het landschap; hoe het er in voorbije eeuwen waarschijnlijk heeft uitgezien Prehistorische ploeg- sporen op het strand van Hargen, zomer 1991 foto H.J. Snip 64

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 64