steeds meer op. Hoewel het strand reeds in 1917 werd verpacht, ging het er niet altijd orde lijk toe, getuige de uitspraken van de raadsle den. Op 4 juni 1924 spreekt men van dingen, die op het strand gebeuren, welke uit "zedelijk heidsoverwegingen niet toelaatbaar waren." In 1935 spreekt men voor het eerst over Schoorl als "seizoensplaats." Wanneer op 13 september 1938 de discussies over de begro ting van 1939 beginnen is men van oordeel, dat "het vreemdelingenverkeer in toenemende mate de kurk is, waarop de gemeente drijft." Op 16 september 1945 komt de nieuwe raad bij een en worden de volgende woorden gesproken: "Het gemeentebestuur zal zich moeten ver zekeren van de medewerking van de weder opbouw, provincie, hoogheemraadschap en staatsbosbeheer om in gezamenlijk overleg te komen tot een goede opbouw van Cam perduin, opdat Schoorl als badplaats binnen afzienbare tijd, minstens weer de plaats kan innemen, die het voor de oorlog bezat." Uit de raadsnotulen en jaarverslagen van de gemeente blijkt dat zich ten aanzien van het vreemdelingenverkeer een verandering in de gemeente heeft voltrokken. De afwijzende houding in de beginjaren is langzamerhand omgeslagen in het aanvaarden en zelfs toejui chen van de jaarlijkse toeristenstroom. Zag men het vreemdelingenverkeer aanvankelijk als hinderlijk voor de rust in de gemeente, thans is men ervan overtuigd, dat het een belangrijke inkomstenbron voor bijna alle inwoners is geworden. De toekomst van het vreemdelingen verkeer, anno 1960 In 1961 schreef ik het volgende: "De toekomst van Schoorl moet gezien wor den in een groter verband, nl. het streekplan voor Noord-Kennemerland. Het sociografisch bureau Zaanstreek heeft in 1960 een plan voor Schoorl opgesteld, dat een leidraad kan zijn voor het gemeentebestuur. Het plan gaat er vanuit, dat "een gebied, dat voor zijn omgeving een belangrijke recreatieve functie heeft voor de noodzaak zal komen te staan ook hiervoor regelingen te treffen, daar ook dit aspect een massaal karakter krijgt. Zelfs afgezien van de plaatselijke ontwikkeling kan de ontwikkeling elders er al toe dwingen maatregelen te treffen. Een ontwikkelingsplan voor de gemeente Schoorl heeft zich dus bezig te houden met de distributie van de ruimte ten behoeve van de werkgelegenheid, het wonen en de recre atie voor een wijde omtrek, waarbij bijzondere zorg aan de natuurlijke omgeving besteed moet worden, opdat het huidige visuele aspect volledig bewaard blijve." We zijn nu bijna 60 jaar verder. Of de ontwik keling van Schoorl is verlopen zoals men zich dat ruim een halve eeuw geleden dacht is een aardige opdracht voor verder onderzoek. Klaas Bant Schellinkhout, mei 2019 gemeeteraad 1955 boven: Henk Medendorp, Willem Sevenhuysen, Wim Pastoor, Piet van Lienen, Klaas Kaag, voor: mw Jansen-Bree- vaart, Frans Kaandorp, C.A.J. Jochems, secretaris Belonje, Peter Blankenstein (illustraties AFJ. L) 63

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 63