fflt* ontdekking of dat zij hierop geattendeerd waren door de eerste reclame, welke voor dit landelijke dorpje werd gevoerd door Hilde- brand in zijn Camera Obscura. Hoe dan ook, zij het druppelsgewijze, ieder jaar kwamen er een of twee zomergasten bij." Vooruitstrevende inwoners begonnen het eco nomische belang van het vreemdelingenver keer in te zien. De vreemdelingen konden een belangrijke inkomstenbron gaan vormen voor de Schoorlse bevolking. Reeds op 6 augustus 1909 werd de VVV-Noord Kennemerland opgericht. Het doel van de vereniging was: het vreemdelingenverkeer te bevorderen. "Onze tijd staat in het teken van het verkeer. In ons dorp, een altijd vergeten oord geweest, in de toekomst zal dit anders zijn. Daarom zal onze vereniging een pracht van een stuw kracht zijn, voor Schoorl in de toekomst. Maar dan zullen wij met onze tijd mede moe ten gaan en niet alleen mede gaan, maar wij moeten deze tijd vóór komen en vóór blijven." Hoogdravende taal van de jonge vereniging Het werkterrein van de jonge VVV omvatte de gehele gemeente Schoorl, hoewel het zwaartepunt van haar werkzaamheden in het dorp Schoorl lag. De eerste dagjesmensen kwamen tot 1913 hoofdzakelijk per boot tot Schoorldam. In 1913 werd de tramlijn Alkmaar-Koedijk-Schoorl-Warmenhuizen- Schagen geopend. Pensions De eerste pensiongelegenheid wordt in Schoorl omstreeks 1902 geopend, in Groet in 1905. Pensionhouders waren enkele midden standers. De boeren, toen nog het merendeel van de bevolking vormend, stonden zelfs nog afwijzend tegenover het vreemdelingen verkeer. Het is niet bekend hoeveel gasten er in de beginperiode jaarlijks Schoorl een PENSION „MULTÏ FLORA" Omloop 8 57 Door uitbreiding, kamers voor I, 1 en meerdere personen. Prima referentiën. Pensionprijs F d,—voor- en nu lijd f l.TO Dcsgewenschi vrije zitkamers. Vraagt prospertus. lleïeefd aanbevelend, J. ROOS Alkmaar Packet- boten bij de aanlegsteiger nabij het notarishuis te Schoorldam

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 57