Mogelijk is dat veel nieuwkomers, die zich in Schoorl vestigden het grote verschil in VVD- stemmers kan verklaren tussen Schoorl en Groet. Mentaliteitsverschil De vraag was gewettigd of er een mentaliteits- verschil bestaat (bestond) tussen de bevolking van Schoorl en Groet. In de jaren '60 werd het verenigingsleven in de gemeente Schoorl vaak geremd door de houding van Schoorlaars en Groeters ten opzichte van elkaar. Een veel gehoorde opmerking in Groet was: "Schoorl wordt voorgetrokken". We dienen hierbij te beden ken, dat de samenstelling van de bevolking van Schoorl en Groet beslist verschillend was. De nieuwkomers in de gemeente, die zich vooral in Schoorl vestigden, hebben daar vaak een dominerende positie ingenomen. Ook in het verenigingsleven. Veel Groeters zijn in deze periode nog veelal gericht op de kust. Er woont nog een groot aantal jutters. In Schoorl niet één. aan een aantal voorwaarden voldoen. Voor Schoorl geldt dat met name het strand, de zee, het uitgestrekte duingebied en het wijde polderlandschap uitermate belangrijk zijn voor het toerisme. Een blik in de folder, die is uitgegeven door de VVV "Noord Kennemer- land" lezen we: "Schoorl de parel van Noord- Kennemerland" en verder "achttien honderd ha woest duinterrein ligt voor u open, waarin mooie wandelpaden u de gelegenheid bieden naar hartenlust te dwalen door bossen, over heidevlakten en blanke met helm begroeide duinen. Hier geen overbevolking, maar ruimte tot genieten." Aan een artikel uit Het Vrije Volk (Alkm. Ed.) van juli 1959 ontlenen we het volgende: "In tegenstelling met het nabij gelegen Bergen was Schoorl aan het einde van de vorige eeuw nog een vergeten dorpje en van het schaarse aantal vakantiegangers uit die tijd wist maar een enkele de weg naar Schoorl te vinden. Het zal altijd wel een geheim blijven of de enkele vakantiegangers die rond de eeuwwisseling Schoorl verkozen boven het voor die tijd reeds drukke Bergen, dit hebben gedaan door de Jaap Stam met zijn Het vreemdelingenverkeer In hoeverre en in welke mate hebben de de mografische ontwikkelingen in Schoorl tussen 1900 en 1960 invloed gehad van toeristen en vreemdelingen Wil een plaats deel hebben aan het vreemdelingenverkeer dan moet het jutje in Hargen ïchpjrt. UjKrho«hjt 56

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 56