30 jaar Motorclub Schoorl, 1956 - 1986 Knallen met z'n allen Crossen op het land van Ome Co Wie tussen eind jaren vijftig en begin jaren tachtig op zondagmiddag door Schoorl liep, moet daar geronk van motoren hebben ge hoord. Dat kwam van de dorpsjongens, en een enkel meisje, die op vooroorlogse motorfiet sen crosten en stuntten op het terrein dat nu wordt ingesloten door de Heereweg en J.A. Radeckerweg. Daar, op Heereweg 70, woonde de familie Of fers. Zij kwamen uit Rotterdam en hielden er in Schoorl een kleine tuinderij hadden. Zoon Jacobus (geboren op 13 februari 1908) had in Rotterdam de HBS afgerond en wilde aan vankelijk kapitein worden. Dat vonden zijn ouders maar niks. Daarna heeft hij nooit een echte baan gehad. In Schoorl zorgt hij voor de kippen en handelt wat in Oost-Indische kers. Hij blijft bij zijn ouders wonen en zal niet trouwen. Jacobus kan het goed vinden met zijn buren, de familie Bakker. Vader Bakker heeft trans portbedrijf en daar valt Jacobus wel eens in als chauffeur. De jongens Maarten en Kees Bak ker komen vaak bij 'Ome Co', zoals Jacobus al snel wordt genoemd, over de vloer. Co is ook goed bevriend met mede vrijgezel Jaap Timmer. Ze spreken elkaar regelmatig voor het huis van Co. Jaap heeft een autover huurbedrijf. De speciale modellen die hij heeft vallen erg in de smaak van popbands uit die tijd zoals The Cats, BZN, Dizzy Man's Band en George Baker. Jaap is fervent fokker van koeien en paarden. Met zijn paarden sleept hij menig prijs in de wacht. Tegenover Jaap Timmer woont de jongere Cees de Winter. Hij heeft een fietsen- en brommerzaak van zijn vader overgenomen. Samen met Boet Winder zijn ze in Schoorl de jongens van de brommers en motoren. Cees is weg van speedway, een vorm van motor racen waarbij met lichte motorfietsen met een sterke motor, zonder remmen en met één versnelling, op ovale sintel- of gravelbanen wordt gereden. Voor 25 gulden heeft hij een vooroorlogse wegracemotor gekocht. Maar omdat hij van zijn vader niet aan races mee mag doen, vraagt hij ome Co of hij op het landje van de familie Offers mag oefenen. Dag mag. Ook Boet Winder gaat daar rijden. Ome Co en Jaap Timmer kijken er met plezier naar. Daar ligt het begin van de Motorclub Schoorl onder leiding van Ome Co en Jaap Timmer. Tot de eerste leden behoren onder meer: Jaap Heereweg 70, wo ning van Co Offers, (collectie AFJ. L) 40

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 40