Inleiding Het vorige Jaarboek, het eerste in de nieuwe opzet, is goed ontvangen. We kregen veel positieve reacties. Het wordt ook buiten Schoorl gelezen en het was noodzakelijk extra exemplaren te laten drukken. Dat we de juiste toon hadden gezet sterkte ons bij het maken van dit Jaarboek 2019 dat u nu in handen heeft. In dit nummer bieden we de lezer weer een variëteit aan onderwerpen over gebeurtenissen uit het verleden van Schoorl. De oud-journalist en schrijver Jan Hopman liet zich door een schilderij' van Thijs Sterk dat hij thuis heeft inspireren tot een artikel over deze kunstenaar uit Groet. Vervolgens maakte redactielid Alphons Leysen een verhaal over de busondernemingen die ooit in Schoorl en directe omgeving actief waren. In 1977 publiceerde hij het verhaal in ''t is maar dat je 't weet', maar voor de meesten zal dit onbekend zijn. De bijdrage hierna is van mijn hand. Het gaat over redder Teunis Brouwer uit Camperduin, maar omdat hij lang in Petten woonde krijgen leven en werk daar eveneens aandacht. Tijdens het onderzoek kwamen vele, ook voor Pettemers, onbekende zaken naar boven. Zo bleek zijn moeder een buitenechtelijk kind van de burgemeester. De journalist Gerard Smit schrijft over een heel bijzonder thema: de motorcrossclub Schoorl. Hij geeft een goed sfeerbeeld van de hobby van een aantal fanatiekelingen. De geur van olie, het geknetter van de motoren en het enthousiasme van de waaghalzen zal de lezer raken. Schoorl veranderde vorige eeuw van agrarische dorp geleidelijk in een dorp voor toeristen, forenzen en gepensioneerden. Klaas Bant, tegenwoordig woonachtig in Schellinkhout, schreef in 1961 als sluitstuk van zijn studie sociale geografie aan de Universiteit van Amsterdam een scriptie over het vreemdelingenverkeer in Schoorl. Op basis hiervan leverde hij zijn artikel. Zijn bijdrage is verlevendigd met veel beeldmateriaal, maar niet geactualiseerd. Hierdoor schetst het een goed beeld van de ontwikkeling van Schoorl tot zestig jaar geleden en zoals die indertijd werd gezien. Na een drukbezochte lezing over het ontstaan van de duinen van Schoorl door Scoronlo- bestuurslid Pim Weeda kon het bijna niets anders of hij moest zijn verhaal op papier zetten. Dat treft u hier aan. Zoals in het vorige nummer achterin de vaste rubriek 'Panden die verdwenen' van Joop en Tini Muelink. Het echtpaar Muelink heeft jaren onderzoek in het kadaster gedaan. Hierop is hun rubriek gebaseerd. De veelheid aan namen en perceelnummers lijkt misschien wat overdadig, maar juist daarom zijn ze een bruikbare bron voor hen die op zoek zijn naar voorouders uit Schoorl en willen weten hoe zij woonden. Ook voor degenen die zich hier nieuw vestigen is het interessant te weten hoe de bebouwing op hun perceel er vroeger uitzag en wie er woonden. Bovendien, sommigen zullen de bewoners of het huis nog hebben gekend. Voor hen is het een herinnering. Als kers op de taart een levendig beschreven herinnering van de Schoorlaar Jan Pool (1889-1982). Veel leesplezier, namens de redactie, Henk Stapel 3

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 3