Camperduin met rechts het woon huis van Teunis Brouwer. (collectie AFJ. L) derhoud afoankelijk van familie. Schoonmoe der (en tante) Maartje Eduwaard-Brouwer, ook weduwe, trok bij haar in op de etagewoning in Amsterdam. We mogen aannemen dat zij voor het kind zorgde, terwijl Aaltje werkte. Deze familiehulp was echter van korte duur, want tante Maartje overleed in de zomer van 1905. Nu kwam oom Teunis Brouwer in beeld. Hij ontfermde zich over Aaltje en de peuter. In oktober 1906 sloot Teunis een hypotheek voor een huis in de duinen van Camperduin.59 Als onderpand bracht hij zijn boerderijtje in Sint Maartensvlotbrug en zijn huizen in Petten in. Naast zijn nieuw verworven huisje lag een onbe bouwd perceel dat al sinds 1832 aan domeinen toebehoorde.60 Dat zal wel door de strandvonder zijn gebruikt voor opslag van aangespoelde goe deren. Zo dicht bij de zee zat Teunis, als dijkwer ker, jutter, visser en redder op zijn merk. Direct na de aankoop van de woning ging Teunis erin wonen. Nog diezelfde week trok ken Aaltje en haar twee jaar oude Jacob bij hem in. Waarschijnlijk heeft Teunis laster en achterklap willen voorkomen en heeft hij daarom Petten verlaten. Aaltje was immers 59 Kadasternummer Schoorl A 611 (later omgenummerd A 251), Heereweg 405.De hypotheek is 1000 gulden. 60 Muelink, Oude woonsteden, 386 niet alleen twintig jaar jonger maar ook nog een dochter van zijn zus. Ze trouwden niet. Teunis werd een vader voor de kleine Jacob, die Jaap werd genoemd. Strandwacht en armoede in Camperduin Nu hij een gezin moest onderhouden werd het leven voor Teunis duurder. Hij was in die tijd zonder vast werk.61 Hij moest zijn inkomen bij elkaar schrapen met seizoensgebonden visvangst, karweitjes als werkman of uit de opbrengsten van zijn boerderijtje. In Cam perduin, waar het toerisme eind negentiende eeuw opkwam, werd hij in de zomermaanden strandwacht. Er was nog geen reddingsbrigade Schoorl. Die zou pas later komen. Vermoedelijk betaalden de strandexploitanten en horecaon dernemers hem iets voor zijn strandwachttaak. Geleidelijk verkocht Teunis zijn bezittingen, waarschijnlijk om zijn hypotheek stapsgewijs af te lossen. Als eerste verkocht hij in 1910 het huis in Petten waar hij lang had gewoond. Drie jaar later volgde zijn boerderijtje met grond in Sint Maartensvlotbrug. Beide ver kopen brachten maar net iets meer op dan de helft van zijn hypotheek op zijn woning in Camperduin.62 61 Volgens de acte waarin hij toestemming voor het huwelijk van Catharina verleende 62 Huis Petten 200 gulden (in 1910), boerderijtje (in 1912) met grond (in 1913) 330 gulden 36

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 36