alleenstaande Teunis kon zich dus goed redden en was in die periode zeker niet armlastig. In 1899 komt zijn naam voor in het strandings rapport van de Groninger gaflelschoener Antjelina die in een vliegende novemberstorm 's middags op strandhoofd 4 van de zeewering liep. De red ders van Petten konden de zes opvarenden via de wippertros aan de wal krijgen.56 De bemanning had hen hiervoor uit de steng van de mast een lijn toegeworpen.57 Het was voor de redders geen heldhaftige redding, maar de opvarenden zullen er niet minder dankbaar om zijn geweest. In augustus 1902 redde hij als schipper van de reddingboot drie Urker vissers van hun omge slagen boot. Dit is volgens zijn eigen opgave. Een strandingsrapport hiervan is niet aanwezig. Een tragische gebeurtenis zou Teunis leven ingrijpend veranderen. In september 1903 kwam de 28-jarige Jacob Eduwaard om bij een bedrijfsongeval. Jacob was de zoon van zijn zuster Maartje Brouwer en Cornelis Eduw aard, een voerman uit Stad aan 't Haringvliet die in de Haarlemmermeer was gaan wonen en daar zijn vrouw leerde kennen. Hun zoon Jacob werd eveneens koetsier. Hij trouwde in maart 1903 met zijn volle nicht Aaltje Welcker, dochter van Guusje Brouwer en Jacob Welcker, timmerman uit Callantsoog. Jacob zou de geboorte van hun eerste kind vier maanden later in januari 1904 niet meer meemaken. De zoon kreeg de naam van zijn overleden vader, Jacob Eduwaard58. Er bestond in die tijd nog geen sociale wetge ving die Aaltje Eduwaard-Welcker van een we zen- en weduwenuitkering of bijstand voorzag. Aaltje en haar baby waren voor hun levenson- Middelbuurt Petten, omstreeks 1900. Pietertje Langedijk woonde in het vierde huis gerekend vanaf de kerk 56 NHA, NZHRM, toegang 63, inv. nr. 24, strandingsrapport Petten, Antjelina 57 Een steng is het bovenste deel van de mast, een verlengstuk. Reddingvlet Petten, in dienst vanaf 1922. De boeren Nottelman en Eriks uit Het Vlak lever den de paarden. (collectieJ.W Wolf, Petten) 58 De achternaam komt ook als Eduaard of Eduard voor in documenten. 35

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 35