4 2 D w het jaar 1789. Bruinvis maakte tekeningen van gebouwen die gesloopt ofverbouwd werden. Hiermee legde hij het verleden vast.4 De kerk werd in 1846 ingrijpend gerestaureerd omdat hij dreigde in te storten.5 Daarbij verdwenen de zijbeuken en kreeg de kerk een kortere toren. In 1864 werden de kerkmuren wit bepleisterd. Dat heeft Teunis Brouwer als jongen zien gebeuren. Vlakbij de kerk verscheen begin achttiende eeuw een boerderij met de naam Heerlijkheid. Hier woonde later burgemeester Eriks. Voor versteviging van de waker- en dromerdijk was zand en klei gedolven aan de binnenzijde van die dijken. De hierdoor ontstane kuilen stonden vol water. Ze lagen buiten De Haase Polder. De Hondsbossche waker eindigde tegen de Schoorlse Zeedijk. Dat vormde de grens tus sen het Noorder - en Zuider Ambacht. Vanouds waren de graven van Holland verantwoordelijk voor het Zuider Ambacht, de heer van Petten en Nolmerban voor het Noorder Ambacht. De heer had echter minder geld beschikbaar voor de kustbescherming dan de Grafelijkheid.6 Eind 1792 beschadigde een zware storm de Hondsbossche waker en verzwakte de duinen bij Petten. Ingrijpende maatregelen waren dringend nodig. De dijkbesturen besloten niet langer voor de zee terug te trekken. We moeten ons realiseren dat bij de aanvang van de dijkwerkzaamheden in 1796 de Bataafsche Republiek een jaar eerder was ontstaan en de Heerlijkheid Petten was opgeheven. De staat betaalde nu het gedeelte dat daarvoor de heer van Petten moest financieren, waarvoor hij eigenlijk onvoldoende middelen had gehad. Stenen hoofden werden aangelegd en de zanddijk kreeg een stenen glooiing. Het dorp Petten kwam nu voor het eerst achter een dijk. De Hondsbossche - en Pettemer Zeewering ontstond. De dijk was één geheel geworden, maar kende voor onderhoud nog wel een limietscheiding. té O té CQ GO kerk van Petten in 1789, reconstructie tekening van C.W. Bruinvis J5 r il.. L^il De scheidingspaal van Hondsbos- sche Zeewering en Pettemer Zeewe ring, een tastbare een nu rechte dijk. foto Henk Stapel, 2019) 4 Vis, e.a. Geschiedenis van Alkmaar, 5 5 RAA, Gemeentearchief Petten, inv.nr. 88, stukken betreffende het onderhoud van het kerkgebouw 6 Na de vorming van de Republiek der Zeven Provincies speelden de graven van Holland geen rol meer. De term Grafelijkheid bleef echter nog lange tijd bestaan. 20

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 20