1 ru via een goot naar de binnenduins liggende zoutwaterhalers gebracht. Deze schepen brachten dit naar de zoutketens in Alkmaar. In de Hazepolder lag het Gemeenelandshuis, het grootste huis met begroeid perceel. Daar vergaderde het dijk- en polderbestuur. Maken we een sprong in de tijd van bijna een eeuw dan zien we op de kaart van Spruyten- burgh dat nu schuin van het dorp Petten naar de Zijpse Zeedijk een stuifdijk is aangelegd. Dit is de Spreeuwendijk. Dat gebeurde in het laatste decen nium van de zeventiende eeuw.2 De strandvlakte daarbinnen, die voorheen bij stormvloeden nog onderliep, is met sloten geschikt gemaakt als land bouwgrond. Kort hierna, in 1701, werd de kerk naar het midden van Het Vlak verplaatst, ver van de zee. Drie jaar later was de kerk gereed voor de eredienst. De kerkgangers lazen bij de preekstoel de tekst: 'Godt wil ze allen bewaren, die voor Pettens vuurboet varen, 1720.'3 A&omstig uit de vorige kerk was een beschilderd paneel met een voorstelling van het dorp in de duinen met een visafslag op het strand. Hoe de kerk er van buiten uitzag weten we dankzij Cornelis Willem Bruinvis (1829-1922), archivaris van Alkmaar, die een reconstructi etekening van de kerk maakte zoals deze was in O R I) Detail van een heruitgave (1759) van de kaart van Zoutman uit 1665. (Zijper Museum, Schagerbrug) 2 Schilstra, de Hondsbossche, 15 en Siewertsen in Glas, Petten stiefcind van de zee, 99 3 Boomstra, De Stadt Alkmaer met haare dorpen, 294 Detail van de kaart van de Harger en Pettemer polder Jan Spruytenburgh (Hendrik de Leth, Amsterdam, 1730) 19

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2019 | | pagina 19